Preskočiť na obsah

Husqvarna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Husqvarna AB
Husqvarna
Právna formaVerejná obchodná spoločnosť
Založená1689[1]
SídloHuskvarna, Švédsko
VedenieLars Westerberg (predseda), Hans E. Linnarson (CEO)
ProdukciaRobotické sekačky, záhradné traktory, reťazové píly, zavlažovacie produkty, rezacie náradia a diamantové rezačky pre stavebný a kamenársky priemysel
Obrat30, 834 milióna SK (2012)
Prevádzkový príjem1,6 miliardy SK (2012)
Zamestnancov15 429 (2012)
Webwww.husqvarnagroup.com

Husqvarna AB je najväčší výrobca záhradného a rezacieho náradia na svete. Vyrába nástroje ako motorové píly, záhradné traktory, kosačky a pod. Spoločnosť má sídlo v Huskvarne vo Švédsku a je európskym lídrom vo výrobe zavlažovacích systémov.[2] Patrí tiež k jedným z najväčších svetových výrobcov rezacích nástrojov. Husqvarna je sponzorom rôznych miestnych iniciatív, ako napríklad hokejového klubu HV71.

História[upraviť | upraviť zdroj]

1689[upraviť | upraviť zdroj]

Továreň na pušky - Keď sa koncom 16. storočia rozbieha švédska výroba zbraní, na zvládnutie určitých mechanických operácií bola potrebná vodná energia. Prvý závod spoločnosti Husqvarna sa nachádza pri vodopáde v Huskvarne v južnom Švédsku. Na začiatku 17. storočia mala táto štátna továreň na pušky približne 1 000 zamestnancov. Posledná brokovnica bola vyrobená v tomto zariadení v roku 1989.

1872[upraviť | upraviť zdroj]

Šijacie stroje - Nové zariadenie na výrobu pušiek sa ukazuje ako vhodné na výrobu šijacích strojov. Šijacie stroje sa vyrábajú, až kým sa prevádzka nepreberie v roku 1997. Dnes značka udeľuje licenciu spoločnosti SVP Worldwide.

1874[upraviť | upraviť zdroj]

Vybavenie kuchyne - Bola založená prvá zlieváreň šedej liatiny a okrem šijacích strojov vyrába spoločnosť Husqvarna aj kuchynské vybavenie z liatiny, ako sú mlynčeky na mäso a neskôr kachle a rúry. Mlynčeky na mäso Husqvarna sú obrovským exportným úspechom a do sveta sa vyváža viac ako 12 miliónov.

1896[upraviť | upraviť zdroj]

Bicykle - V továrni sa začína éra bicyklov a bicykle Husqvarna sa stávajú veľmi obľúbenými. Mnoho patentov je registrovaných a bicykle sa vyrábajú až do roku 1962.

1903[upraviť | upraviť zdroj]

Motocykle - Výroba motocyklov prináša spoločnosti Husqvarna celosvetovú povesť a ľahké, ale výkonné motory tejto spoločnosti sa používajú v niektorých z najúspešnejších závodných a motokrosových motocyklov v histórii.

1919[upraviť | upraviť zdroj]

Kosačky na trávu - Po získaní spoločnosti Norrahammars Ironworks, Švédsko, sa sortiment výrobkov rozširuje o kotly a kosačky na trávu. Táto akvizícia je prvým krokom v súčasnom zameraní skupiny na outdoorové produkty. Prvá kosačka poháňaná motorom bola vyrobená v roku 1946.

1959[upraviť | upraviť zdroj]

Reťazové píly - Keďže dopyt po bicykloch, mopedoch a motocykloch klesá, lesníctvo je vo Švédsku stále dôležitejšie. Odborné znalosti spoločnosti Husqvarna v oblasti motorov sa teraz využívajú v nových produktových oblastiach a v roku 1959 sa začína výroba reťazových píl.

1969[upraviť | upraviť zdroj]

Antivibračný systém - V roku 1969 je Husqvarna prvou spoločnosťou na svete, ktorá uviedla na trh reťazovú pílu s integrovaným antivibračným systémom.

1978[upraviť | upraviť zdroj]

Electrolux - Electrolux získava spoločnosť Husqvarna a vonkajšie produktové operácie sa naďalej rozvíjajú prostredníctvom organického rastu a akvizícií, ako sú AB Partner a Jonsereds AB. K energetickým výrobkom teraz patria motorové píly, motocykle, kosačky na trávu a stroje na elektrické kosenie.

1980[upraviť | upraviť zdroj]

Posilnené pozície v USA - V osemdesiatych rokoch 20. storočia organický rast a akvizície rozširujú pôsobenie spoločnosti Husqvarna v segmentoch trávnikov a záhrad. Dve hlavné akvizície, Poulan/Weed Eater a Roper Corp, teraz dopĺňajú sortiment výrobkov spoločnosti Husqvarna.

1995[upraviť | upraviť zdroj]

Robotická kosačka - Skupina Husqvarna je priekopníkom vo svete prvej robotickej kosačky na solárny pohon. Do 15 rokov sa predaj rozbehne, vďaka čomu je robotická kosačka veľkým úspechom.

2002[upraviť | upraviť zdroj]

Diamantové nástroje - Po akvizícii spoločnosti Diamant Boart International sa stavebné podnikanie spoločnosti Husqvarna zdvojnásobí a stane sa svetovým lídrom vo svojom segmente.

2007[upraviť | upraviť zdroj]

Expanzia v polievaní a v Japonsku - Akvizície spoločností Gardena, Zenoah a Klippo prinášajú silné značky, doplnkové produkty a geografickú expanziu.

2008[upraviť | upraviť zdroj]

Rozšírená prítomnosť v Číne - Husqvarna rozširuje výrobu v Číne akvizíciou prevádzky Jenn Feng a výstavbou nového závodu pre reťazové píly a ďalšie ručné výrobky.

2009[upraviť | upraviť zdroj]

Demolačný robot - Na trh je uvedený prvý diaľkovo ovládaný demolačný robot.

2015[upraviť | upraviť zdroj]

Výroba reťazí - V Huskvarne sa otvára nový výrobný závod na výrobu reťazí reťazových píl.[3]

Značky[upraviť | upraviť zdroj]

Husqvarna vlastní nasledujúce značky:[4]

Globálne
Takticky
Regionálne

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. History timeline [online]. Husqvarna Group, [cit. 2021-08-30]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. About us [online]. Husqvarna Group, [cit. 2021-08-30]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. History timeline [online]. Husqvarna Group, [cit. 2021-08-30]. Dostupné online. (po anglicky)
  4. Our Brands [online]. Husqvarna Group, [cit. 2021-08-30]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Husqvarna Group na anglickej Wikipédii.