Motorová píla

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Benzínová motorová píla.
Detail reťaze motorovej píly.
Odstraňovanie spadnutých kmeňov stromov pomocou motorovej píly.

Motorová píla je píla poháňaná motorom. Môže byť poháňaná benzínovým alebo elektrickým motorom. Na rezanie slúži ostrá reťaz, ktorá je umiestnená na vodiacej lište.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Skladá sa z motora, reťaze, vodiacej lišty, spojky, rukoväte a z bezpečnostných prvkov (bezpečnostná brzda, protispínač, protivibračný prvok). Pri jej používaní sa musia používať ochranné prvky ako okuliare a pre veľkú hlučnosť aj chrániče sluchu. Jej používanie je nebezpečné, pretože reťaz je odhalená a môže spôsobiť rozsiahle zranenia až po amputáciu končatiny.

Profesionálne píly pre lesníkov a tesárov sú zvyčajne vybavené spaľovacím motorom, píly pre drobné domáce použitie (hobby), alebo pre špecifické profesionálnej práce používajú elektromotor a sú poháňané z elektrickej siete. Profesionálne píly majú obsah motora od 50 do cca 130 cm³, píly strednej kategórie (nazývané farmárske) používajú motory s obsahom do 60 cm³. Motorové píly sa ďalej medzi sebou líšia dĺžkou reťazovej lišty, ktorá sa volí podľa zručnosti pracovníka, a požadovanej produktivity práce. Pre bežnú činnosť sa používajú lišty s dĺžkou do 40 cm, práca s dlhšou lištou je už pre neprofesionála únavná a neproduktívna. Medzi najznámejších výrobcov týchto píl patrí Stihl, Husqvarna - Jonsered, Makita - DOLMAR, McCulloch atď.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Z histórie vieme, že motorová píla sa v 18. storočí používala pri pôrode. Do vtedy používali nôž, no dvaja škótsky doktori vymysleli reťazovú pílu. Keď bolo dieťa príliš veľké, žene odrezali kus z panvy aby mohli dieťa vybrať.

Teraz sa používa sa najmä v lesníctve na ťažbu dreva, v záhradníctve a stavebníctve (tesárske konštrukcie, krov), ale napríklad aj v umení (drevené sochy).

Hasiči používajú motorovú pílu na rezanie drevených predmetov alebo stromov. Využíva sa najmä pri záchranných prácach ako sú víchrice, lavíny a pod. alebo na pomoc pri vytvorení protipožiarnych zábran pri rozsiahlych lesných požiaroch.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]