Preskočiť na obsah

Hypermarket

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hypermarket Kaufland v Českej Lípe
Hypermarket Tesco v Moste

Hypermarket je samoobslužná veľkokapacitná a maloobchodná predajňa so širokou ponukou potravinárskeho a nepotravinárskeho tovaru pod jednou strechou, s predajnou plochou väčšou ako 2 500 metrov štvorcových.[1] Kvôli svojej značnej rozlohe sú hypermarkety bežne umiestňované do predmestí či za mesto, kde sú dostupné autom.

Zásady prevádzkovania hypermarketov[upraviť | upraviť zdroj]

Rast životnej úrovne, vybavenosť obyvateľstva automobilmi a zvyšujúca sa cena pozemkov v strede miest boli podnetom pre zakladanie hypermarketov na okraji miest od 60. rokov 20. storočia. Pri každom hypermarkete bolo postavené veľké parkovisko, bol ponúkaný ďaleko bohatší sortiment, než mohli poskytnúť predajne menšie a navyše pod jednou strechou. V konkurenčnom prostredí hypermarkety nasadzovali nižšie ceny, možnosť veľkého (napríklad týždenného) rodinného nákupu potravinárskeho aj ostatného tovaru. Mimo predajne vlastného hypermarketu je v objekte občerstvenie a menšie špecializované predajne, mnohokrát aj služby. Predajné plochy hypermarketov sú od 2 500 do 25 000 metrov štvorcových.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Návrh pravidiel pre rozvoj maloobchodu na území mesta Brna, Nezávislé sociálno ekologické hnutie – Nesehnutí, apríl 2010

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hypermarket na českej Wikipédii.