Parkovisko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Parkovisko v Tel Avive

Parkovisko je plocha určená na parkovanie[1], resp. odstavenie väčšieho počtu motorových i nemotorových vozidiel. Podľa klasifikácie stavieb je parkovisko cestná alebo miestna komunikácia, ktorá je súčasťou dopravnej infraštruktúry[2].

Parkoviská bývajú budované napríklad pri nákupných centrách, letiskách, na odpočívadlách, pri čerpacích staniciach a pod. Ako parkovisko môže takisto slúžiť účelová komunikácia alebo parkovací pruh, či vyznačené miesta na miestnej komunikácii.

Vyhradené parkovacie miesto

Parkovisko ako komunikácia býva doplnené a vodorovné a zvislé dopravné značenie. Príkladom je napríklad vyhradené miesto pre ľudí s telesným postihnutím.

Parkovisko ako inžinierska stavba[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou časťou parkoviska je spevnená plocha (asfaltová, betónová alebo dlažba). Dažďová voda býva odvodnená spádovaním spevnených plôch do žľabov alebo vpustí a následne do kanalizácie. Vzniká tak odpadová voda, ktorá sa čistí podľa požiadaviek špecifických noriem a zákonov napr. odlučovačom ropných látok. Výnimkou sú zastrešené parkoviská alebo viacpodlažné parkovacie domy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Akademický slovník cizích slov. Druhé, doplnené a upravené slovenské vydanie, SPN 2005. ISBN 80-10-00381-6 dostupné online
  2. Opatrenie ktorým sa vyhlasuje Klasifikácia stavieb (č. 128/2000 Z.z.)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Parkovisko