Hypoplázia a aplázia hypofýzy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Hypoplázia a aplázia hypofýzy patria do skupiny vrodených chýb podmozgovej žľazy. Hypoplázia je nedostatočné, neúplné vytvorenie hypofýzy počas vnútromaternicového vývoja jedinca; aplázia je úplné nevyvinutie tejto žľazy s vnútornou sekréciou. Pojmom aplázia sa môže v užšom slova zmysle označovať i úplné chýbanie niektorého z typov buniek hypofýzy. V literatúre je popisovaná i izolovaná aplázia predného laloka - adehohypofýzy.[1]

Oba typy sú zriedkavé a väčšinou sprevádzajú ťažké formy vrodených chýb (malformácií) mozgu, akými sú kyklopia a anencefália. Súčasne vznikajú poruchy vývoja endokrinných žliaz, ktoré sú riadené práve hypofýzou. Aplázia hypofýzy je takmer vždy smrteľná veľmi krátko po narodení, zväčša v dôsledku ťažkého vrodeného poškodenia mozgu a často i ostatných orgánov. Pri hypoplázii sa v dôsledku nedostatočnej tvorby hormónov hypofýzy klinicky prejavia rôzne ťažké stupne panhypopituitarizmu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MOISÉS, V. Rebage; ALONSO, J M Arnal; FERNÁNDEZ-ESPINAL, J Fuertes, et al. Isolated congenital aplasia of the anterior hypophysis and neonatal hypoglycemia. Report of a case with review of the literature. Anales Españoles De Pediatría, december 1986, roč. 25, čís. 6, s. 471–476. ISSN 0302-4342. PMID 3548513. (po španielsky)