Syndróm prázdneho sedla

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Syndróm prázdneho sedla (dodatočne farebne upravené MR mozgu)

Syndróm prázdneho sedla alebo syndróm prázdnej selly (angl. empty sella syndrome) je vakovité rozšírenie subarachnoideálneho priestoru do tureckého sedla klinovej kosti, ktoré je vyplnené likvorom. Hypofýza je šupkovito sploštená na dne tureckého sedla.

Príčiny:

  • porucha vývoja diaphragma sellae (lat.) - blany z duplikatúry tvrdej pleny, ktorá za normálnych okolností takmer úplne oddeľuje hypofýzu od ostatného obsahu lebečnej dutiny
  • regresia (zmenšenie, ústup) nádoru hypofýzy
  • zmenšenie hypofýzy po tehotenstve
  • poškodenie diaphragma sellae pri chirurgickom zákroku - tzv. sekundárny alebo iatrogénny syndróm prázdneho sedla

Syndróm väčšinou nemá funkčné následky a často sa diagnostikuje náhodne, pri vyšetrení mozgu z iných príčin.

Hlavnou diagnostickou metódou je magnetická rezonancia (MRI), ktorá zobrazí zväčšené turecké sedlo, vyplnené likvorom. Pri vyšetrení je dôležité posúdiť prípadné zmeny polohy chiasma opticum (kríženie zrakovej dráhy), ktorá môže byť stiahnutá nadol k sedlu a môže byť príčinou zrakových porúch. Diferenciálne diagnosticky treba syndróm odlíšiť od suprasellárnej subarachnoideálnej cysty - tá sa zobrazuje ako dobre ohraničená, homogénna lézia, ktorá má rovnakú signálovú intenzitu s likvorom vo všetkých zobrazovacích MR sekvenciách. Ďalej treba vylúčiť epidermoid a kraniofaryngeóm.