iDrive

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
iDrive ovládač vo vozidle BMW 530d

iDrive je počítačový systém, ktorý je využívaný pre ovládanie palubných systémov vo väčšine súčasných automobilov BMW. Používateľské rozhranie pozostáva z LCD panelu umiestneného v strede palubnej dosky a ovládacieho kolieska na stredovej konzole.

iDrive umožňuje vodičovi a spolujazdcovi ovládať napr. klimatizáciu a kúrenie, audio systém, navigačný systém, telefón a ďalšie.

Systém iDrive bol prvýkrát predstavený v BMW radu 7 (E65/E66). Najrozšírenejším variantom systému je verzia používaná od roku 2003 v rade 5 (E60).

Funkcie[upraviť | upraviť kód]

Dôvodom pre zavedenie iDrive bolo nahradenie stále sa zvyšujúceho počtu ovládačov jednou univerzálnou jednotkou. Ovládacie prvky dôležité pre bezpečnosť (ako sú napr. svetlá) zostali na svojom mieste v blízkosti volantu. Klimatizácie, zábavu, navigáciu a komunikáciu však vodič nepoužíva tak často a vďaka tomu bolo možné zlúčiť ich do jednotne ovládaného systému iDrive. Systém tiež umožňuje zobrazovanie podrobných diagnostických hlásení o stave vozidla či nutnosti servisného zásahu.

Kritika[upraviť | upraviť kód]

Zavedenie systému iDrive so sebou prinieslo aj významnú kritiku zo strany používateľov, médií a kritikov. Niektorí recenzenti systém kritizujú jeho obtiažnejšie pochopenie a odvádzanie pozornosti vodiča od riadenia vozidla.[1][2][3] Väčšina používateľov však tvrdí, že si na ovládanie zvykli počas jednej hodiny používania.[4]

Jazykové verzie[upraviť | upraviť kód]

iDrive umožňuje pre komunikáciu s používateľom výber iba z niekoľkých svetových jazykov (angličtina, nemčina, francúzština, španielčina, taliančina a čínština). Pre slovenských vodičov tak môže byť určitou prekážkou k plnému pochopeniu a pohodlnému ovládaniu práve absencia slovenčiny. Táto aplikácia sa dá v súčasnosti vyriešiť lokalizáciou programu riadiacej jednotky iDrive.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. blog post regarding difficulties using iDrive .
  2. JAMES G. COBB. Menus Behaving Badly [online]. New York Times, 12. máj 2002, [cit. 2008-01-18]. Dostupné online.
  3. Jasper van Kuijk. More iDrive Reviews; the Evolution of a Bad Idea [online]. the product usability weblog, 24. december 2007, [cit. 2008-01-18]. Dostupné online.
  4. SPIRA, Jonathan B.. BMW iDrive 6 years in: The world’s best cockpit controller? [online]. BMW Car Club of America, 28. august 2007, [cit. 2007-12-02]. Dostupné online.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku iDrive na českej Wikipédii.