ITER

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo organizácie ITER

ITER je medzinárodný tokamak (magneticky ohraničovaná fúzia) experiment, ktorý je v súčasnosti vo výstavbe neďaleko mesta Aix-en-Provence v južnom Francúzsku. Po dokončení má slúžiť na dokázanie vedeckej a technologickej realizovateľnosti fúzneho reaktoru v plnom rozsahu. Stavia na výskume, ktorý bol vykonaný na zariadeniach, ako sú napríklad TFTR, JET, JT-60, a T-15, ale bude podstatne väčší než každý z nich. Je očakávané, že tento program bude trvať 30 rokov - 10 rokov stavba a 20 rokov prevádzkovanie - a stáť až 13 miliárd . Po mnohých rokoch rokovania účastníci oznámili v júli roku 2005, že ITER bude postavený v Cadarache vo Francúzsku.

Toto meno je akronymom, ITER je skrátený názov pre International Thermonuclear Experimental Reactor a 'iter' znamená v latinčine 'cesta'. Tento dvojitý význam mena ho umožňuje používať ako odkaz na to, že ITER je cestou k využitiu jadrovej fúzie ako mierového zdroja energie.

ITER je zamýšľaný ako experimentálny krok medzi súčasným výskumom plazmovej fyziky a budúcimi fúznymi elektrárňami. Je technicky pripravený pre začatie stavby a prvá plazmová prevádzka bola očakávaná v roku 2018. Podľa aktualizovaného harmonogramu z roku 2016 sa predpokladá získanie plazmy v reaktore v roku 2025 a jeho finálne sprevádzkovanie na plný výkon v roku 2035.[1]

Ciele[upraviť | upraviť kód]

Projekt ITER má množinu určitých cieľov, pričom všetky sa zaoberajú vývojom realizovateľnej fúznej elektrárne:

Výkon[upraviť | upraviť kód]

ITER bude používať vodíkový plazmový prstenec zahriaty na 100 miliónov stupňov celzia. Je navrhnutý tak, aby vyrábal približne 500 MW (500 miliónov wattov) fúznej energie nepretržite až 1000 sekúnd (na porovnanie JET mal špičkový výkon 16 MW na menej ako sekundu). ITER nebude dodávať elektrický prúd do verejnej elektrickej sieťe.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. SLUGEŇ, Vladimír, prof. Ing., DrSc.. Hviezda spútaná v reaktore [online]. Quark, 2.3.2019, [cit. 2019-04-29]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému ITER

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]