Iori

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Iori
Qabırrıçay
rieka
Štáty Gruzínsko Gruzínsko,  Azerbajdžan Azerbajdžan
Zdrojnica Veľký Kaukaz
 - výška 2 700 m
Ústie Mingačevirská priehrada
 - výška 83 m
Dĺžka 320 km
Povodie 4 650 km² (465 000 ha)
Rieka v Gruzínsku
Rieka v Gruzínsku
Wikimedia Commons: Iori River
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Iori (gruz. იორი, azerb. Qabırrıçay) je rieka v Gruzínsku a v Azerbajdžane, ktorá ústi do Mingačevirskej priehrady. Je dlhá 320 km. Povodie má rozlohu 4 650 km².

Priebeh toku[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení na južných svahoch hlavného rozvodného hrebeňa Veľkého Kaukazu. Najprv tečie juhozápadným smerom, pri mestečku Tianeti sa stáča na juh a potom na juhovýchod. Tento smer si zachováva až k ústiu. Južne od Tianeti je prehradenie a vytvára vodnú nádrž Sioni. Za hrádzou pokračuje stále sa zužujúcou tiesňavou do Kachetie, ďalej na strednom toku preteká Samgorskou kotlinu. Po postavení Mingačevirskej priehrady v 50. rokoch 20. storočia ústi do nej, keď predtým bola pravým prítokom Alazani.

Vodný stav[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj vody je snehový a dažďový. Priemerný ročný prietok vody pri dedine Salachly (43 km od ústia) činí 11,6 m³/s a nižšie slabne na 9,82 m³/s pri dedine Jusufly.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

V súvislosti so stavbou Samgorskej zavlažovacej sústavy je pri obci Paldo viac ako polovica toku odvádzaná tunelom do zavlažovacieho kanála Samgori, ktorý vedie smerom k Tbilisi, kde zásobuje vodou priehradnú nádrž, (tzv. Tbiliské more), ktorá sa nachádza východne od Tbilisi.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Iori

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jori na českej Wikipédii.