Istebnianka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Istebnianka
Potok
Zdrojnica Opálené, Malá Fatra
Ústie Orava, Hrádok
Dĺžka 8,6 km
Povodie Orava
Hydrologické poradie 4-21-04-064
Číslo recipienta 4-21-04-8347
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Istebnianka je potok na dolnej Orave, na území okresu Dolný Kubín. Je to pravostranný prítok Oravy, meria 8,6 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť kód]

Pramení v Malej Fatre, v podcelku Krivánska Fatra, na južnom svahu Opáleného (1 003,1 m n. m.) v nadmorskej výške približne 925 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť kód]

Od prameňa tečie na juh, na hornom toku sa esovito stáča a zľava priberá prítok spod kóty 924,4 m. Ďalej tečie Istebnianskou dolinou a postupne priberá prítoky z oboch strán. Najprv sprava z južného svahu Mrazenice (943,3 m n. m.), opäť sprava z juho východného svahu Mraznice, potom zľava zo severného úpätia Mackova (931,3 m n. m.). V dolnej časti doliny preteká tiesňavovitým územím a priberá prítoky z pravej strany: z východného svahu Hrčovej kečky (1 225,6 m n. m.) a dva prítoky z východných svahov Lysice (1 214,3 m n. m.). Ďalej sa tok stáča juhovýchodným smerom, vstupuje do Oravskej vrchoviny, pričom sprava priberá prítok z južného svahu Lysice a zľava z juhovýchodného svahu Žiaru (890,6 m n. m.). Následne preteká obcou Istebné, stáča sa a pokračuje severojužným smerom, v obci priberá len dva krátke prítoky. Napokon preteká juhovýchodným smerom miestnou časťou Hrádok a popri areáli bývalého hutníckeho kombinátu a v nadmorskej výške cca 457,5 m n. m. ústi do Oravy.