Lehotský potok (prítok Oravy)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lehotský potok

(prítok Oravy)

Potok
Zdrojnica Kľúč, Oravská Magura
Ústie Orava, Dolný Kubín
Dĺžka 6,7 km
Povodie Orava
Hydrologické poradie 4-21-04-060
Číslo recipienta 4-21-04-8417
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Lehotský potok je potok na dolnej Orave, na území okresu Dolný Kubín. Je to pravostranný prítok Oravy, má dĺžku 6,7 km a je tokom IV. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v geomorfologickom celku Oravská Magura, v geomorfologickom podcelku Kubínska hoľa pod Minčolom (1 395,9 m n. m.), na východnom svahu Kľúča (1 143,8 m n. m.) v nadmorskej výške cca 1 118 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa sa oblúkom stáča na juh, sprava priberá prítok z juhovýchodného svahu Kľúča a vstupuje do Oravskej vrchoviny. Tu sa stáča najprv na juhovýchod, zľava priberá krátky prítok prameniaci juhozápadne od kóty 841,4 m a preteká chatovou oblasťou pod Kubínskou hoľou. Z ľavej strany priberá prítok spod hrebeňa Kubínskej hole, stáča sa severojužným smerom a sprava priberá krátky prítok z oblasti Kopaníc. Následne preteká cez dolnokubínsku mestskú časť Beňova Lehota, kde priberá ľavostranné prítoky, najprv spod Repísk, potom dva prítoky zo západných svahov Trnín (793,2 m n. m.). Napokon sa stáča juhovýchodným smerom, preteká okrajom Malého Bysterca a v jeho blízkosti sa v nadmorskej výške približne 465 m n. m. vlieva do Oravy.