Izidor Mautner

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Izidor Mautner (* 7. október 1852, Náchod – † 13. apríl 1930, Viedeň) bol zakladateľ textilného podniku v Rybárpoli, ktorý sa do roku 1914 stal jedným z najväčších podnikov v bavlnárskom priemysle.

Isidor Mautner bol druhý z deviatich detí textilného podnikateľa Isaaca Mautnera a jeho manželky Julie rodenej Rosenfeld (1823-1907). V roku 1867 nastúpil do textilnej spoločnosti svojho otca založenej v roku 1848. Po tom, čo v tom istom roku vo Viedni založil obchod s tovarom "Isaac Mautner & Co.", sa Isidor v roku 1873 presťahoval do Viedne, aby zachránil firmu po páde viedenského akciového trhu. Po úspešnej konsolidácii sa stal 1. januára 1874 akcionárom v spoločnosti "Isaac Mautner & Sohn".

Dňa 14. marca 1876 sa Isidor Mautner oženil s Jenny Neumannovou, dcérou bohatého viedenského obchodníka s hodvábom. S pomocou svojho vena v tom istom roku zakúpil podnik na mechanické tkanie v severočeskom Schumburgu (Šumburk nad Desnou), ktorý bol založený roku 1868 bratmi Perutzovými z Prahy. Ďalšia strojárska továreň bola postavená v roku 1881 v Náchode. V Trattenbachu v Dolnom Rakúsku, ktorá bola v roku 1896 premenená na tretiu strojársku spoločnosť, bola v roku 1893 získaná drevospracujúca predajňa.

Paralelne s otcovským spoločným podnikom postavil Isidor Mautner vlastnú textilnú spoločnosť. V roku 1878 založil spoločnosť "Baumwoll- und Leinenlieferungs-Gesellschaft für die k. k. Landwehr von Mautner & Consorten" s obchodnými pobočkami v Prahe, Budapešti a Terste, ako aj" Konfektionsanstalt "vo Viedni. V roku 1882 otvoril Isidor Mautner v Náchode spolu so svojimi dvoma švagrmi „Baumwollspinnerei Waerndorfer–Benedikt–Mautner“, ktorú viedol od roku 1907 sám.

Isidor Mautner mal veľký úspech so založením akciovej spoločnosti "Uhorský textilný priemysel" ("Magyar Textilipar R.T."), ktorý v roku 1894 zriadil tri tkáčske mlyny, tri zvlákňovacie mlyny a niekoľko závodov na spracovanie textilu v blízkosti mesta Ružomberok. Prostredníctvom príkladných sociálnych inštitúcií sa Isidorovi Mautnerovi podarilo ukončiť počiatočnú fluktuáciu pracovnej sily, ktorá vážne ohrozila úspech spoločnosti.