Ján Baltazár Magin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ján Baltazár Magin
slovenský básnik a historik
Narodenie6. január 1681
Vrbové, Slovensko
Úmrtie27. marec 1735 (54 rokov)
Dubnica nad Váhom, Slovensko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ján Baltazár Magin

Ján Baltazár Magin (* 6. január 1681, Vrbové – † 27. marec 1735, Dubnica nad Váhom) bol slovenský básnik a historik.

Životopis

V roku 1706 sa stal chovancov kňažského seminára pre nadaných študentov - tzv. Pázmaneu vo Viedni.[1] Ako farár pôsobil v Jarku pri Nitre, v Košeci a Dubnici nad Váhom.[1] Medzi pôsobením v Košeci a Dubnici bol v rokoch 1717 a 1718 novicom Spoločnosti Ježišovej v Trenčíne, ale pre chorobu bol prepustený.[1] Od roku 1731 bol nitrianskym kanonikom. Mal široký dejepisný a kultúrny rozhľad a objavovala sa u neho slovanská orientácia so zárodkami národného povedomia.

Tvorba

Jeho dielo bolo ukážkou novovznikajúceho literárneho žánru – národnej obrany. V dielach sa prejavuje zdôrazňovaním hlavných vývinových tendencií národných pohybov a slovenského národného uvedomovania. Maginove polemické dielo je vlastne ukážkou meštiansko-osvietenského chápania národa. Jeho argumentácie sa stali súčasťou väčšiny nasledujúcich obrán slovenského národa (u autorov ako Juraj Fándly, Matej Bel a i.).

Dielo

  • 1728 – Ostne namierené proti pisateľovi najvznešenejšieho a najnovšieho bratislavského snemovania alebo Obrana slávnej Trenčianskej stolice… (Murices Nobilissimae et novissimae diaetae Posoniensis scriptori sparsi, sive Apologia pro inclito comitatu Trenchiniensi), polemický spis, ktorého bol zostavovateľom, a kde hájil postavenie slovenského národa v Uhorsku. Dielo vzniklo ako reakcia na dielo Novissima diaeta (Najnovšiemu snemu), ktoré v Trnave vydal v roku 1721 profesor verejného práva Michal Bencsik.[1]
  • 1729 – Ekloga, rozsiahla latinská báseň na oslavu druhého sobáša J. Illesházyho, syna jeho mecenáša

Referencie

  1. a b c d Ján Baltazár Magin [online]. Odbor mladých matičiarov Trnava, 2010, [cit. 2013-06-20]. Dostupné online.

Pozri aj

Externé odkazy