Július Štefeček

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Július Štefeček
obeť úteku cez železnú oponu
Narodenie1950
Slovensko
Úmrtie20. máj 1985
Myjava Slovensko

Július Štefeček (* 1950 – † 20. máj 1985, Myjava) je jedna z tragických obetí úteku z Česko-Slovenska cez železnú oponu na Západ.

Július Štefeček, spojový mechanik zo Senice, sa viackrát pokúšal dostať povolenie na vycestovanie do zahraničia. Ani v roku 1980 úrady neumožnili vycestovať jemu a jeho priateľke Zdenke do Kanady na pozvanie jeho matky, ktorá tam žila. V roku 1981 sa pokúsili o emigráciu cez Maďarsko a Juhosláviu, boli však zadržaní maďarskými orgánmi a podmienečne odsúdení na 3 mesiace odňatia slobody. Úrady im tiež odobrali cestovné pasy. V tom istom roku sa zosobášili a o rok neskôr sa im narodila dcéra Katarína, preto ďalšie plány na útek načas odložili.

V novom zamestnaní na zimnom štadióne v Senici dostal nápad na prelet cez železnú oponu balónom. Balón zošila jeho manželka, Július vyrobil primitívnu drevenú plošinu so zábranami zo šnúr. Na rozdiel od teplovzdušných balónov mal byť tento naplnený zemným plynom, ktorý mali k dispozícii z vykurovacieho systému zimného štadióna. 20. mája 1985 v skorých ranných hodinách manželia aj so svojou malou dcérou odštartovali balónom zo strechy zimného štadióna. Z doposiaľ nejasných príčin Július Štefeček z plošiny spadol a pád z výšky asi 150 metrov neprežil. Odľahčený balón vystúpal do výšky asi 1200 metrov, kde praskol a začal padať k zemi. Štefečkova manželka aj s dcérou boli po dopade pri vedomí, ale Zdenka po 9 dňoch v nemocnici zomrela na následky zranení. Po manželoch zostala dcéra Katarína, ktorá jediná tento riskantný pokus o útek za hranice prežila.

Zdroje[upraviť | upraviť kód]