Jednoručná činka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jednoručná činka s pevnou váhou (vľavo) a nakladateľná jednoručná činka (vpravo).

Jednoručná činka (angl. dumbbell; hovorovo "jednoručka") je typ činky prispôsobený na úchop do jednej ruky. Možno cvičiť s jednou činkou držanou v jednej ruke, s jednou činkou držanou oboma rukami zároveň (pri tricepsovom tlaku) alebo s dvoma činkami v oboch rukách zároveň. Používajú sa v ťažkej atletike (vzpieranie, kulturistika, silový trojboj) resp. pri silovom tréningu, pričom činky s nižšími hmotnosťami sa používajú aj pri gymnastike, behu či kondičnom tréningu.

Predchodcom jednoručných činiek boli haltéry (gr. ἁλτῆρες), závažia používané v starovekom Grécku používané na posilňovanie alebo pri skoku do diaľky. Súčasné jednoručné činky pozostávajú z hriadeľa, ktorý má na každom konci pripevnené závažie, spravidla v tvare kotúča. Rozlišujú sa jednoručné činky s pevnou váhou a nakladacie jednoručné činky, ktorých hmotnosť je možné meniť pridávaním alebo odoberaním kotúčov (resp. iného závažia) pripevnených maticou alebo svorkou. Špecifikom sú nakladacie jednoručné činky od spoločnosti PowerBlock, ktoré nepoužívajú kotúče, ale špeciálne pláty závažia, čo umožňuje rýchlejšie a jednoduchšie prepínanie medzi hmotnosťami činky.

Nakladacie jednoručné činky sú odporúčanou súčasťou domácej posilňovne, nakoľko kúpa sady činiek s pevnou váhou je finančne podstatne nákladnejšia.