Johann Karl Ehrenfried Kegel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Johann Karl Ehrenfried Kegel
nemecký agronóm
nemecký agronóm
Narodenie3. október 1784
Friesdorf, Nemecko
Úmrtie25. jún 1863 (78 rokov)
Odesa
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Johann Karl Ehrenfried Kegel

Johann Karl Ehrenfried Kegel (* 3. október 1784, Mansfeld, Nemecko – † 25. jún 1863, Odesa) bol nemecký agronóm v ruských službách. V rokoch 1841 – 1847 cestoval na Kamčatku.

Študoval na Hohe Domschule v Halberstadte a potom na Handelshochschule v Kodani. Bol inšpirovaný strýkom svojej manželky, Melchiorom Adamom von Merz, ktorý pôsobil ako lekár a stal sa aj ruským poslancom, aby sa vybral na cestu do Ruska v zime 1826/27.

V roku 1841 ho ruské ministerstvo poverilo bádať na Kamčatke a hľadať možnosti poľnohospodárenia a baníctva. Potom, čo prešiel Sibírou, sa plavil do Ochotska a nakoniec sa dostal ako stroskotanec na Kamčatku. Usadil sa v Petropavlovsku, odkiaľ uskutočnil niekoľko výprav do rôznych častí Kamčatky. Vo svojich záznamoch sa zmieňoval o flóre, faune, geológii pôdy a taktiež o životných podmienkach domorodých obyvateľov Kamčatky. Navrhol odporúčania pre zlepšenie životných obyvateľov a zabráneniu ich vykorisťovaniu byrokraciou. Skorumpovaní úradníci sa o rozvoj krajiny nezaujímali, len o svoj vlastný prospech a bohatstvo, ktoré získavali obchodom s kožušinou. Kegelovi stáli mnohokrát v ceste jeho úsilí a bránili mu vo svojich výskumoch. V skutočnosti sa ho obávali, pretože mal akúsi autonómiu a nezávislosť. V roku 1847 mu zdravie už tak dobre neslúžilo, len o vlások unikol smrti, až sa napokon vrátil do Sankt Peterburgu.

Jeho záznamy sa považujú za najpresnejšie z tohto obdobia, avšak nemohli byť publikované až do jeho smrti, pretože by to mohlo ohroziť jeho slobodu ale aj život. Mnohí sa čudujú ako sa mu vôbec odtiaľ podarilo vrátiť živému. Johann Karl Ehrenfried Kegel zomrel v roku 1863 v Odesse.