John Dreyer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
John Dreyer
dánsko-írsky astronóm
John Dreyer
Rod. menoJohan Ludvig Emil Dreyer
Narodenie13. február 1852
Kodaň, Dánsko
Úmrtie14. september 1926 (74 rokov)
Oxford, Spojené kráľovstvo
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons John Dreyer

John Louis Emil Dreyer (* 13. február 1852, Kodaň, Dánsko – † 14. september 1926, Oxford, Spojené kráľovstvo) bol dánsko-írsky astronóm.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa ako Johan Ludvig Emil Dreyer v Kodani. V roku 1874 vo veku 22 rokov odcestoval za prácou do Írska a pracoval ako asistent Lawrenca Parsonsa (syna a nasledovníka Lorda Rosseho), ktorý postavil teleskop Leviathan of Parsonstown. V roku 1878 sa vydal do observatória Dunsink a v roku 1882 do observatória Armagh, kde pracoval ako riaditeľ do roku 1916.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho najväčším životným dielom bolo zostavenie New General Catalogue (zoznamu objektov hlbokého vesmíru). Tento katalóg sa dodnes používa, tak isto aj dva jeho dodatky Index Catalogue. Dreyer bol taktiež historikom astronómie. V roku 1890 publikoval biografiu Tycho de Brahe a neskôr v tom istom roku spravil pre tlač Tychove publikácie aj nezverejnenú korešpondenciu. Dielo o histórii astronómie History of the Planetary Systems from Thales to Kepler (1905) je stále poučným uvedením do tejto vedeckej disciplíny. V súčasnosti je vydávané pod názvom A History of Astronomy from Thales to Kepler.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému John Dreyer