John Greenleaf Whittier

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
John Greenleaf Whittier
John Greenleaf Whittier
americký kvakerský básnik a abolicionista.

Narodenie 17. december 1807
Haverhill, Massachusetts, USA
Úmrtie 7. september 1892 (84 rokov)
Hampton Falls, New Hampshire, USA
Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora:

John Greenleaf Whittier (* 17. december 1807, Haverhill, Massachusetts, USA – † 7. september 1892, Hampton Falls, New Hampshire) bol americký kvakerský básnik a abolicionista.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine námedzného roľníka - kvakera. Už od detstva poznal, čo je to bieda a ťažká práca.

Od roku 1828 sa zaoberal novinárskou a publicistickou činnosťou ako spolupracovník rôznych periodík. Do dejín americkej literatúry sa zapísal ako klasický básnik abolicionizmu. Jeho básne zasvätené boju za oslobodenie černochov z otroctva sú zobrané v knihe „Hlasy slobody“ (1846).

Zúčastnil sa bezprostredne politického boja. V roku 1833 podpísal spolu s inými abolicionistami protiotrokársku deklaráciu; pripravoval verejné petície, vystupoval v tlači aj na verejných zhromaždeniach s propagandou abolicionistických ídeí. Napriek kvakerskej dogme „neodporovať zlu“, ktorej sa básnik skôr pridržiaval, ospevoval v období občianskej vojny 1861-1865 vo svojich básňach zobraných do zbierky "V dobe vojnovej" (1864) spravodlivý boj proti otroctvu.

Medzi najlepšími básnickými zbierkami napísanými na iné témy vyniká cyklus básní „Piesne práce“ (1850) v ktorých oslavuje ľudí Nového Anglicka. Zaslúženého uznania dosiahla aj autobiografická báseň „Zapadnutí snehom. Zimná idyla.“ (1866), ktorú napísal podľa živých spomienok z mladosti v ktorej opisuje prírodu rodného štátu Massachusetts.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]