Preskočiť na obsah

John Petrucci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
John Petrucci
John Petrucci na koncerte v roku 2012
John Petrucci na koncerte v roku 2012
Základné informácie
Popis umelca americký gitarista, textár
Rodné meno John Peter Petrucci
Narodenie 12. júl 1967 (57 rokov)
USA Kings Park, New York, USA
Žáner progresívny metal, progresívny rock, inštrumentálny rock, jazz fusion
Hrá na nástrojoch gitara, spev, basgitara, bicie
Roky pôsob. 1985 - súčasnosť
Vydavateľstvá Roadrunner Records, Sound Mind Music, Magna Carta
Súvisiace
články
Dream Theater, G3
Webstránka www.johnpetrucci.com

John Petrucci (* 12. júl 1967, Long Island, New York) je americký rockový gitarista, člen a spoluzakladateľ progmetalovej kapely Dream Theater.

Je jedným z najlepších gitaristov takzvanej „mladej generácie“ a obdivovaný najmä vďaka svojej perfektnej hracej technike a skladateľským schopnostiam. Dlhodobo spolupracuje s hudobným časopisom Guitar World. Absolvoval známu hudobnú školu Berklee College of Music v Bostone a žije v štáte New York s manželkou Renou Sands a tromi deťmi.

Od roku 1999 hrá John na gitarách značky Music Man (patriacej do divízie Ernie Ball), na modeloch, ktoré nesú jeho meno (signature model). V minulosti hral na gitarách Ibanez RG. Nezávisle od výrobcu gitár, Petrucci vždy používa snímače firmy DiMarzio.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

John Petrucci sa narodil 12. júla 1967 v Kings Parku talianskej americkej rodine. Do kontaktu s gitarou prišiel prvýkrát, keď mal osem rokov. Všimol si totiž, že jeho staršia sestra mohla ísť spať neskôr, keďže cvičila na klavíri. Keď však jeho pokus byť dlhšie hore nevyšiel, o gitaru stratil záujem. Zobral ju do ruky v dvanástich rokoch, keď jeho rovesník keyboardista Kevin Moore ho pozval do svojej kapely. Skutočný začiatok jeho záujmu o gitaru možno datovať od tohto obdobia. Ako sám hovorí, všetky deti z okolia na nej hrali a zdalo sa, že to nie je zlá zábava. Dôležitým faktorom bola záľuba v hudbe, ktorou ho „nakazila“ staršia sestra.

Petrucciho hudobná výchova sa začala na strednej škole, kde dostal niekoľko solídnych lekcií z teórie hudby. Neskôr na škole Berklee College of Music v Bostone študoval harmóniu a kompozíciu, kam chodil spolu so svojim priateľom z detstva, basgitaristom Johnom Myungom. Na škole sa spoznali s bubeníkom Mikom Portnoyom a spolu s Kevinom Moorom založili kapelu Majesty, ktorú neskôr premenovali na Dream Theater[1].

John Petrucci je spolu s Jordanom Rudessom, keyboardistom Dream Theater, veľmi dôležitým členom a tvoria spolu jadro, vedenie kapely. Obaja sú členmi superskupiny Liquid Tension Experiment. Okrem toho, Petrucci nahrával aj s inými umelcami, napríklad Marty Friedman, Explorers Club alebo Periphery.

Vydal inštruktážne video s názvom Rock Discipline, na ktorom ukazuje rôzne cvičenia pre gitaristov, alternate picking, sweep picking, rozklady akordov a iné techniky na rozvíjanie hry na gitaru. Má takisto svoju knihu Guitar World presents John Petrucci's Wild Stringdom, v ktorej sú jeho noty, ktoré písal pre časopis Guitar World.

V roku 2001 Joe Satriani a Steve Vai pozvali Petrucciho na populárne turné G3, na ktorom získal obrovské množstvo nových fanúšikov a ktoré ho inšpirovalo nahrať sólový album. 1. Marca 2005 vydal svoj inštrumentálny album Suspended Animation, ktorý obsahuje jeho osem skladieb, z ktorých tri zahral ešte na G3 2001[2]. Petrucci sa zúčastnil na G3 tour aj v roku 2005, roku 2006[3], v roku 2007 išiel na G3 znovu a zahrá si aj na G3 2012[4].

Napísal tiež dve dvojminútové inštrumentálne skladby Prologue a Epilogue do hry Digital Pinball: Necronomicon.

V súčasnosti žije John Petrucci v St. James (časť Smithtownu), v štáte New York. S jeho ženou Renou Sands, ktorá je gitaristkou v ženskej heavy metalovej kapele Meanstreak, má 3 deti, Samanthu, Reny a Kiaru. Zaujíma sa o bodybuilding a vo voľnom čase chodí do posilňovne.

Inšpirácia[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi umelcov a skupiny, z ktorých tvorby John čerpal svoje rané inšpirácie, patrili okrem iných napríklad Yngwie Malmsteen, Iron Maiden, Randy Rhoads, Yes alebo Stevie Ray Vaughan. Fascinovala ho vysoká technická úroveň hry mnohých z nich. Keď sa stal v USA populárnym thrash metal, Petrucci sa zaujímal o tvorbu takých skupín ako Metallica alebo Queensryche. Keďže nemal ťažkosti s hraním tohto štýlu, sústredil sa na hru takých gitarových virtuózov ako Steve Morse, Steve Vai, Joe Satriani, Mike Stern, Eddie Van Halen, Al Di Meola či Alex Lifeson. Má však svoj charakteristický štýl.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Dream Theater, koncert v Paríži 2005

Sólové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

S Dream Theater[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy

Koncertné albumy

S Liquid Tension Experiment[upraviť | upraviť zdroj]

S G3[upraviť | upraviť zdroj]

S Jordanom Rudessom[upraviť | upraviť zdroj]

Ako Hosť[upraviť | upraviť zdroj]

Iné[upraviť | upraviť zdroj]

  • Working Man - Various Artists (pocta skupine Rush) (1996)
  • Dragon Attack - Various Artists (pocta skupine Queen) (1997)
  • Guitar Battle - Various Artists (1998)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Pod menom Majesty už vystupovala jedna jazzová formácia, preto dali názov svojej kapele Dream Theater, ktorý vymyslel otec bývalého bubeníka kapely, Mika Portnoya
  2. Damage Control, Lost Without You, Glasgow Kiss
  3. G3 2006 - turné v Južnej Amerike a v Austrálii - na oboch John Petrucci hral
  4. John Petrucci bude hrať iba na jednom turné G3 2012, v Južnej Amerike. Druhé turné bude v Európe, na ktorom bude hrať namiesto Petrucciho Steve Vai.
  5. http://www.guitarworld.com/exclusive-periphery-officially-announce-july-3-release-date-new-album

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]