John W. Campbell

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

4

John Wood Campbell
americký spisovateľ
John W. Campbell
Narodenie8. jún 1910
Newark, New Jersey, USA
Úmrtie11. júl 1971 (61 rokov)
Mountainside, New Jersey, USA
PodpisJohn W. Campbell, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
John W. Campbell
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons John W. Campbell

John Wood Campbell jr. pseudonymy Don A. Stuart, Karl van Campen a Arthur McCann (* 8. jún 1910, Newark, New Jersey, USA – † 11. júl 1971, Mountainside), bol americký spisovateľ sci-fi

Roku 1928 začal študovať na MIT chémiu a astronómiu, štúdium dokončil na Duke University v Severnej Karolíne. Na tejto univerzite sa aj oženil so svojou spolužiačkou Donou Stuart (z jej mena pochádza jeho najčastejšie používaný pseudonym).

Roku 1938 sa stal redaktorom časopisu Astounding Stories a v tejto úlohe najvýraznejšie ovplyvnil svetovú sci-fi literatúru. Od roku 1939 do 1943 vydával ešte časopis Unknown, ktorý bol zameraný na fantasy.

Niekedy po roku 1955 sa začal postupne orientovať smerom k scientologickej cirkvi.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • Nájazdníci z nekonečna (Invaders from the Infinite) údajne jeho prvá poviedka, ktorú predal Amazing Stories, táto poviedka nebola vydaná, pretože došlo k jej strate. Roku 1932 napísal poviedku s rovnakým názvom, ale text je údajne úplne iný.
  • Keď zlyhali atómy, (1930, When the Atoms failed),
  • Kto tam chodí?, (1938, Who Goes There), ide o sci-fi horor, napísaný pod pseudonymom Stuart. Sfilmovaný roku 1951 pod názvom Vec (The Thing).

Ceny spojené s jeho menom[upraviť | upraviť zdroj]

  • John W. Campbell Memorial Award (Cena na počesť Johna W. Campbella) za najlepší sci-fi román roka udeľovaná každoročne od roku 1973
  • John W. Campbell Award (Cena Johna W. Campbella) pre najlepšieho nového spisovateľa sci-fi, udeľovaná od r. 1973 pri príležitosti konania svetového zhromaždenia fandomu.