Jonny Kim

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jonny Kim
Jonny Kim, astronaut NASA, portrét z augusta 2017
Jonny Kim, astronaut NASA, portrét z augusta 2017
Št. príslušnosťUSA
Narodenie5. február 1984 (39 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Predchádzajúce zamestnaniePríslušník armády, lekár
HodnosťPodporučík
Kozmonaut od9. decembra 2020

Jonathan Yong Kim (* 5. februára 1984, Los Angeles, Kalifornia, USA), známy aj ako Jonny Kim, je americký podporučík námorníctva USA (bývalý príslušník špesiálnych jednotiek SEAL), lekár a astronaut NASA.

Kim sa narodil a vyrastal v Kalifornii, začiatkom roku 2000 vstúpil do amerického námorníctva a potom získal Striebornú hviezdu. Počas pôsobenia v americkej námornej pechote Kim získal aj titul bakalára v odbore matematika s vyznamenaním, doktora medicíny a v roku 2017 bol prijatý do skupiny 22 astronautov NASA. Výcvik astronauta ukončil v roku 2020 a od decembra 2020 čakal na pridelenie na let v rámci programu Artemis.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jonathan Yong Kim sa narodil 5. februára 1984 v Los Angeles v Kalifornii, USA. Jeho rodičia emigrovali z Južnej Kórey do Spojených štátov začiatkom 80. rokov a jeho otec mal sotva ukončené stredoškolské vzdelanie. Rodina si otvorila obchod s alkoholom v južnom Los Angeles a jeho matka pracovala ako náhradná učiteľka na základnej škole, pričom vychovávala Kima a jeho mladšieho brata. V rozhovore pre Annals of Emergency Medicine z roku 2018 sa Kim opísal ako "stelesnenie toho tichého dieťaťa, ktorému jednoducho chýbalo sebavedomie." V roku 2020 denník The Chosun Ilbo informoval, že dospievajúci Kim sa stal obeťou domáceho násilia zo strany svojho otca; vo februári 2002 Kimovho otca po tom, čo ohrozoval svoju rodinu zbraňou, zastrelila polícia v jeho podkroví.

Na strednej škole v Santa Monice dostával Kim v triedach vysoké hodnotenie, vrátane niekoľkých vysokých umiestnení, a zároveň sa venoval plávaniu a vodnému pólu. V roku 2002 zmaturoval. V roku 2012 Kim získal bakalársky titul summa cum laude z matematiky na Univerzite v San Diegu a v roku 2016 doktorát medicíny na Harvard Medical School. Kim bol vybraným štipendistom nadácie Pata Tillmana "Tillman Scholar". V roku 2017 Kim absolvoval lekársku stáž v odbore urgentná medicína v Massachusetts General Hospital a Brigham and Women's Hospital.

Od januára 2020 je Kim ženatý a má tri deti.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

US Navy[upraviť | upraviť zdroj]

Kim sa vo veku 16 rokov dozvedel o jednotke Navy SEAL a rozhodol sa stať sa členom, pričom zvyšné roky strednej školy investoval do fyzickej prípravy na náročný výcvik v tejto špeciálnej vojne. O tomto rozhodnutí Kim povedal:

Ísť k námorníctvu bolo najlepšie rozhodnutie, aké som kedy v živote urobil, pretože úplne zmenilo toho vystrašeného chlapca, ktorý nemal žiadne sny, na niekoho, kto začal veriť sám v seba.

Po tom, ako Kim v roku 2002 vstúpil do námorníctva Spojených štátov ako námorný regrút, absolvoval BUD/S v triede 247 a bol pridelený do tímu SEAL 3 s hodnotením operátor špeciálneho boja. Dvakrát bol nasadený na Blízkom východe a zúčastnil sa na viac ako 100 bojových misiách ako bojový zdravotník, ostreľovač, navigátor. Keď v roku 2012 ukončil štúdium na univerzite v San Diegu a opustil výcvikový zbor námorných záložných dôstojníkov, Kim vstúpil do zdravotníckeho zboru.

Dňa 6. júna 2022 Kim absolvoval svoj prvý samostatný let na lietadle Beechcraft T-6 Texan II na Veliteľstve leteckého výcviku námorníctva, ktorý bol súčasťou spoločného výcvikového režimu pre astronautov amerického námorníctva - NASA, ktorí nemali predchádzajúce skúsenosti s vojenským pilotovaním.

Kim je držiteľom Striebornej hviezdy, Bronzovej hviezdy (s bojovým "V"), vyznamenania Navy and Marine Corps Commendation Medal (s bojovým "V") a Combat Action Ribbon. Podľa Jocka Willinka bola Kimova Strieborná hviezda udelená za záchranu viacerých zranených irackých vojakov tvárou v tvár nepriateľskej paľbe. V marci 2022 bol Kim stále označovaný ako SEAL s hodnosťou podporučíka.

NASA[upraviť | upraviť zdroj]

Počas štúdia na Harvard Medical School sa Kim stretol s astronautom a lekárom Scottom E. Parazynskim, ktorý ho inšpiroval k tomu, aby sa uchádzal o kandidatúru na astronauta. 7. júna 2017 bol Kim jedným z dvanástich kandidátov vybraných z viac ako 18 300 uchádzačov, aby sa stal členom tréningovej skupiny NASA Astronaut Group 22. Výcvik ukončil 10. januára 2020.

Podľa NASA bude Kim pracovať v "Astronaut Office", kým bude čakať na pridelenie na let. 9. decembra 2020 NASA oficiálne oznámila, že Kim sa pripojí k 17 ďalším astronautom, ktorí sa zúčastnia na výcviku na pristátie na Mesiaci v roku 2024.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b POTTER, Sean. NASA Names Artemis Team of Astronauts Eligible for Early Moon Missions [online]. NASA, 2020-12-09, [cit. 2023-04-02]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Jonny Kim

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

https://www.nasa.gov/specials/artemis-team/

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jonny Kim na anglickej Wikipédii.