José Mujica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
José Alberto Mujica Cordano
José Mujica
uruguajský politik, člen partizánskej organizácie Tupamaros, prezident Uruguaja

Narodenie 20. máj 1935 (80 rokov)
Montevideo

José Alberto Mujica Cordano (* 20. máj 1935, Montevideo) je uruguajský politik, bývalý člen partizánskej organizácie Tupamaros a bol prezidentom Uruguaja.

Na začiatku 60. rokov sa pripojil k formujúcej sa mestskej guerillovej skupine Tupamaros, neskôr bol viackrát zatknutý, no podarilo sa mu tiež niekoľkokrát úspešne ujsť, podieľal sa aj na veľkom úteku z väznice Punta Carretas, ktorú zorganizovalo viac ako 100 členov Tupamaros v r. 1971. Bol niekoľkokrát políciou postrelený a opätovne ho chytili v r. 1972. Po vojenskom prevrate v r. 1973 bol premiestnený do prísne stráženej vojenskej väznice, kde boli väzni vystavovaní obzvlášť zlému zaobchádzaniu; Mujica bol vyše 2 roky držaný na samotke na dne úzkej studne. Väzni tu boli zadržiavaní v podstate ako rukojemníci štátu, ktorí by boli okamžite popravení, keby ich druhovia z Tupamaros obnovili svoje aktivity. Bol prepustený až po 13 rokoch, v r. 1985, po obnovení demokracie. V r. 1992 Mujica a ďalší bývalí členovia Tupamaros založili ľavicovú stranu Hnutie ľudovej účasti, ktoré sa zakrátko integrovalo do väčšieho politického subjektu Široká koalícia (Frente Amplio).

Mujica (prezývaný El Pepe) bol v r. 1994 ako kandidát tejto strany zvolený za poslanca a vo voľbách v r. 1999 a 2004 za senátora. V marci 2005 sa stal ministrom poľnohospodárstva a v r. 2009 ho Široká koalícia nominovala za svojho kandidáta do prezidentských volieb v r. 2009. Tie v novembri toho roku vyhral, pričom v druhom kole získal 52% hlasov. Do úradu oficiálne nastúpil v 1. marca 2010.

Je ženatý so svojou bývalou spolubojovníčkou z Tupamaros, súčasnou senátorkou Lucíou Topolanskou. Sú bezdetní a žijú na malej farme na predmestí Montevidea, pričom Mujicov prostý životný štýl je podčiarknutý aj tým, že jeho jediným zapísaným majetkom je 23 ročný Volkswagen Chrobák.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • HENNIGAN, Tom. Ex-guerrilla who sought to overthrow state is now set to run it [online]. The Irish Times, 12. október 2009, [cit. 2010-09-22]. Dostupné online.