Josef Pieper

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Josef Pieper (* 4. máj 1904, Elt – † 6. november 1997, Münster) bol nemecký filozof, špecialista na Tomáša Akvinského; venoval sa filozofickej antropológii.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Pieper študoval filozofiu, právo a sociológiu na univerzitách v Berlíne a Münsteri. Spomedzi jeho učiteľov ho najviac ovplyvnil Erich Przywara. Istý čas pracoval ako sociológ a spisovateľ na voľnej nohe. Od roku 1946 pôsobil ako profesor na Pedagogickej vysokej škole v Essene (až do roku 1972) (Pädagogische Hochschule in Essen) a ako riadny profesor filozofickej antropológie na Westfälischen Wilhelms-Universität v Münsteri. (Tu vyučoval od roku 1946 ako súkromný docent a ako profesor v rokoch 1950 až 1972). Po jeho emeritácií tu však ešte prednášal až do roku 1996.

Myšlienky[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1982 dostal Balzanovu cenu (Bazan-Preis) za filozofiu, v roku 1987 štátnu cenu spolkovej krajiny Nordhein-Westfalen (Staatspreis des Landes Nordrhein-Westfalen). V roku 1990 bol vyznamenaný čestným odznakom Görresovej spoločnosti (Ehrenring der Görres-Gesellschaft).

Vo svojich názoroch vychádzal predovšetkým zo scholastiky Tomáša Akvinského a Platóna. Počas šesťdesiatich rokov svojej aktívnej práce filozofa a spisovateľa nám Pieper dokázal v zrozumiteľnej reči sprostredkovať veľké intelektuálne dedičstvo Západu a ukázať jeho pretrvávajúcu aktuálnosť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.