Joseph Joffre

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Joseph Joffre
francúzsky generál
francúzsky generál
Narodenie 12. január 1852
Rivesaltes
Úmrtie 3. január 1931 (78 rokov)
Paríž
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Joseph Joffre
Pamätná tabuľa v Louveciennes

Joseph Jacques Césaire Joffre (* 12. január 1852, Rivesaltes, Hautes-Pyrénées – † 3. január 1931, Paríž) bol francúzsky generál a člen Académie française.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Bol synom vinára a študoval na École Polytechnique. Potom začal vojenskú kariéru. Ešte v období výcviku na ženijného dôstojníka sa Joseph Joffre ako 18-ročný v období 1870/71 zúčastnil nemecko-francúzskej vojny. V Paríži získal dôstojnícke osvedčenie. Bol nasadený v Indočíne (1886), kde v hornom Tonkine ​​bojoval proti povstaleckým Vietnamcom, potom v centrálnej Afrike, kde od roku 1894 budoval železnicu medzi Senegalom a Sudánom, a zúčastnil sa dobytia Timbuktu. V roku 1897 bol na Madagaskare. V hodnosti brigádneho generála prevzal Joffre v roku 1902 ženijný odbor na ministerstve vojny. V roku 1905 bol za zásluhy v Afrike povýšený na divízneho generála, potom na veliteľa armádneho zboru. V roku 1910 sa stal členom vrchnej obrannej rady, v roku 1911 jej viceprezidentom a šéfom generálneho štábu. Presadzoval rozvoj strategických železničných a diaľničných tratí pre udržanie vysokej mobility armády. Navrhol tiež nový mobilizačný plán - "Plan XVII".

Po začiatku 1. svetovej vojny sa mu ako veliteľovi francúzskej armády podarilo na severovýchodnej fronte v septembri 1914 zmariť nemecké plány a zastaviť postup Nemcov v bitke na Marne. Po veľkých bitkách v roku 1916 pri Verdune a na Somme bol vystriedaný ako veliteľ 3. decembra 1916 Robertom Nivellom a bol menovaný maršalom Francúzska. V roku 1917 plnil vojensko-diplomatické úlohy v USA. O rok neskôr sa stal členom Académie française. Po vojne sa stiahol do súkromia.

Joffre zomrel v roku 1931 v Paríži a bol pochovaný v Louveciennes (Yvelines) na svojom panstve La Châtaignerie, kde strávil posledné roky života.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Joseph Joffre, My March to Timbuctoo. London 1915.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Joseph Joffre na nemeckej Wikipédii.


Predchodca
Jules Claretie
Kreslo 35
Francúzska akadémia

19181931
Nástupca
Maxime Weygand