Jules Bordet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
Jules Bordet
belgický biológ
Jules Bordet
Narodenie13. jún 1870
Soignies, Belgicko
Úmrtie6. apríl 1961 (90 rokov)
Brusel, Belgicko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jules Bordet

Jules Jean Baptiste Vincent Bordet (* 13. jún 1870, Soignies, Belgicko – † 6. apríl 1961, Brusel) bol belgický biológ, špecialista na imunológiu a bakteriológiu. V roku 1919 dostal Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu. Je po ňom pomenovaná baktéria Bordetella pertussis.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Bordet promoval v roku 1892 na doktora medicíny a v roku 1894 začal pracovať v Pasteurovom inštitúte v Paríži. V laboratóriu Elie Metchnikoffa opísal fagocytózu baktérií bielymi krvinkami. V roku 1898 vyhlásil, že pridanie cudzieho krvného séra vyvoláva hemolýzu.

V roku 1899 sa oženil s Marthou Levozovou. Z manželstva sa narodil syn a dve dcéry.

V roku 1900 opustil Paríž a založil Pasteurov inštitút v Bruseli. Objavil časť krvného séra alexín (dnes komplement), ktorý spolu s protilátkou zabíja baktérie. Tento objav umožnil vznik diagnostických testov na mnohé ochorenia.

V roku 1907 sa stal profesorom bakteriológie na Université Libre de Bruxelles. V roku 1940 odišiel do dôchodku a jeho syn Paul Bordet sa stal jeho nástupcom v Pasteurovom ústave.

Bordet bol slobodomurár a člen slobodomurárskej lóže v Bruseli.[1]

Dostal rad čestných doktorátov a bol členom Royal Society, Académie nationale de Médecine, National Academy of Sciences (USA) a Deutschen Akademie der Naturforscher Leopoldina.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Eugen Lennhoff, Oskar Posner, Dieter A. Binder: Internationales Freimaurer Lexikon. 5. Auflage 2006, Herbig Verlag, ISBN 978-3-7766-2478-6, S. 146
  2. Jules Bordet na leopoldina.org

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Jules Bordet

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jules Bordet na nemeckej Wikipédii.