Niels Ryberg Finsen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
Niels Ryberg Finsen
dánsky lekár a vedec
dánsky lekár a vedec
Narodenie15. december 1860
Tórshavn, Faerské ostrovy
Úmrtie24. september 1904 (43 rokov)
Kodaň, Dánsko
Národnosťdánsko-faersko-islandská
RodičiaHannes Steingrim Finsen (otec),
Johanne Fröman (matka),
Birgitte Kirstine Formann (nevlastná matka)
ManželkaIngeborg Balslev (1868 – 1963)
Deti3 (Halldor, Gudrun, Valgerda)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Niels Ryberg Finsen

Niels Ryberg Finsen (* 15. december 1860, Tórshavn, Faerské ostrovy – † 24. september 1904, Kodaň, Dánsko) bol dánsky lekár, vedec a rytier dánskeho Rádu Dannebrog.

V roku 1903 sa stal prvým dánskym laureátom Nobelovej ceny. Bola mu udelená Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu „za jeho zásluhy v liečbe chorôb, hlavne lupus vulgaris, pomocou koncentrovaného svetelného žiarenia, čím otvoril medicíne nové možnosti“.[1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho rodina sa v roku 1858 presťahovala na Faerské ostrovy, kde sa tiež narodil. Obaja jeho rodičia však pochádzali z Islandu. Jeho otec Hannes Steingrim Finsen pochádzal z islandskej rodiny, ktorej korene siahajú až do 10. storočia. Matka Johanne Fromana bola tiež rodená Islanďanka a zomrela, keď mal Finsen štyri roky. Vychovala ho jej sesternica Birgitte Kirstine Formann, ktorú si Finsenov otec následne vzal za ženu.

Po ukončení štúdia medicíny a krátkej úlohe prosektora anatómie v Kodani sa sústredil na výskum fyziologických účinkov rôznych druhov svetla. U niektorých z nich objavil liečebné účinky a v roku 1895 prvýkrát aplikoval u ochorenia lupus vulgaris liečbu pomocou koncentrovaného svetla lampy. V roku 1896 založil v Kodani Ústav pre terapiu svetlom. V roku 1898 sa stal profesorom a v roku 1899 bol povýšený do šľachtického stavu. Bol pasovaný Rytierom rádu Dannebrog. V roku 1903 získal za svoje výskumy v oblasti fototerapie Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu. Neskôr sa zameral aj na dietológiu a študoval diétne režimy s nízkym obsahom sodíka.

Bol ženatý s Ingeborg Balslev s ktorou mal 3 deti. Trpel Niemann-Pickovou chorobou, ktorá postihuje pečeňové tkanivo. Takisto mal srdcové ťažkosti. Jeho vlastné choroby boli hnacou silou, ktorá ho viedla k výskumu. Tieto choroby ho však postupne invalidizovali. Zomrel necelý rok po tom, čo získal Nobelovu cenu.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • Efekty svetla na kožu (Om Lysets Indvirkninger paa Huden), 1893
  • Využitie koncentrovaných lúčov svetla v medicíne (Om anvendelse aj Medicinen af koncentrerede kemiske Lysstraaler), 1896
  • Fototerapia (La Photothérapie), 1899
  • Akumulácia soli v organizme (En Ophobning af Salt i Organismen), 1904

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Niels Ryberg Finsen - Facts

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Niels Ryberg Finsen na českej Wikipédii.