Preskočiť na obsah

Camillo Golgi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Camillo Golgi
Nositeľ Nobelovej ceny.
Camillo Golgi
Narodenie7. júl 1843
Corteno,Taliansko
Úmrtie21. január 1926 (82 rokov)
Pavi, Taliansko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Camillo Golgi
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny

Camillo Golgi (* 7. júl 1843, Corteno,Taliansko - † 21. január 1926, Pavi) bol taliansky lekár, patológ a vedec, držiteľ Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Camillo Golgi sa narodil v mestečku Corteno na severe Talianska. Jeho otec bol doktorom a okresným úradným lekárom. Golgi študoval na univerzite v meste Pavia, kde pracoval v laboratóriu experimentálnej patológie pod vedením Giulia Bizzozera, ktorý objasnil vlastnosti kostnej drene. Promoval v roku 1865.

Značnú časť svojej kariéry sa venoval štúdiu centrálnej nervovej sústavy (CNS). V druhej polovici 19. storočia bola laboratórna technika zafarbovania buniek tkaniva nepostačujúca pre štúdium nervového tkaniva. Kým pracoval ako hlavný úradný lekár v psychiatrickej nemocnici, experimentoval s kovovou impregnáciou nervového tkaniva, používajúc hlavne striebro. Objavil takú metódu farbenia nervového tkaniva, pri ktorej sa zafarbil len náhodný počet buniek, ktoré sa však zafarbili úplne.[1] To mu umožnilo vidieť dráhy nervových buniek v mozgu po prvý raz. Svoj objav nazval „čierna reakcia“ (tal. reazione nera), ktorá neskôr dostala názov Golgiho metóda. Výsledkom chemických reakcií počas tejto metódy bol čierny povlak na tele neurónu, rovnako ako na axóne a všetkých dendritoch, poskytujúci veľmi jasný a dobre kontrastujúci obraz celkového neurónu na žltom pozadí.

Ako dodatok k svojmu objavu, Golgi objavil zmyslový orgán v šľachách, ktorý nesie jeho meno (Golgiho šľachový receptor). Študoval aj životný cyklus maláriovca a prepojil načasovanie horúčok pri malárii so životným cyklom organizmov dnes nazvaných Plasmodium vivax a Plasmodium malariae. Využívajúc svoju farbiacu techniku, Golgi v roku 1898 identifikoval vnútrobunkový aparát, ktorý bol po ňom nazvaný (Golgiho aparát).

V roku 1906 dostal Golgi spolu so Santiagom Ramónom y Cajalom Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za štúdium štruktúry nervovej sústavy.[2]

Zomrel v talianskej Pavii v januári 1926.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. OREL, Miroslav. Člověk, jeho mozek a svět. [s.l.] : Grada Publishing a.s., 2009. ISBN 80-24726-173. S. 13. (po česky)
  2. http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/1906/golgi-facts.htm

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]