Preskočiť na obsah

Jungholz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jungholz
obec
Štát Rakúsko Rakúsko
Spolková krajina Tirolsko
Okres Reutte
Súradnice 47°34′S 10°27′V / 47,567°S 10,450°V / 47.567; 10.450
Rozloha 7,06 km² (706 ha)
Obyvateľstvo 308 (1. január 2020)
Hustota 43,63 obyv./km²
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 6691
ŠÚJ 7 08 18
Poloha obce v Rakúsku
Poloha obce v Rakúsku
Poloha obce Jungholz v okrese Reutte (klikacia mapa)BachBerwangBiberwierBichlbachBreitenwangEhenbichlEhrwaldElbigenalpElmenForchachGränGramaisHäselgehrHeiterwangHinterhornbachHöfenHolzgauJungholzKaisersLechaschauLermoosMusauNamlosNesselwänglePfafflarPflachPinswangReutteSchattwaldStanzachSteegVorderhornbachTannheimVilsWängleWeißenbach am LechZöblenTirolsko
Poloha obce Jungholz v okrese Reutte (klikacia mapa)
Poloha obce v rámci okresu Reutte
Wikimedia Commons: Jungholz
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Jungholz je rakúska kvázi-enkláva na nemeckom území. Je administratívnou súčasťou spolkovej krajiny Tirolsko a okresu Reutte.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Exklávu trojuholníkového tvaru tvorí územie tirolskej obce Jungholz, ktoré je situované južne od bavorského mesta Kempten v Nemecku. Obec leží v kotline na podhorí Allgäuerských a Bavorských Álp a patria k nej aj malé osady Giessenschwand, Langenschwand a Höfen. S územím Rakúska je spojená jediným geometrickým bodom, vrcholom Sorgschrofenu (1 631 m n. m.). Jediná spojnica obce s materským územím vedie cez teritórium Nemecka, odbočením z cesty č. 310 Oy-Oberjoch. Podobne, ako ďalšie podobné územia, aj Jungholz používa rovnako rakúske PSČ (A-6691) ako aj nemecké PSČ (D-87491).

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá zmienka o tomto území sa datuje z 24. júna 1342, kedy bola uzatvorená kúpna zmluva medzi Herrmannom Hässelinom z Wertachu a Heinzom Lochpühlerom. Majiteľom Jungholzu sa stal Lochpühler, pôvodom z neďalekej Tannheimskej doliny, ktorú vojvoda Siegfried pripojil k územiu Tirolska. K viacerým hraničným sporom medzi Bavorskom a Tirolskom došlo v 15. a 18. storočí, avšak územie vždy zostalo súčasťou Tirolska. Hranice definitívne vytýčili až medzištátne zmluvy medzi Bavorským kráľovstvom a Rakúskom z rokov 1844 a 1850. 3. mája 1868 vstúpila do platnosti zmluva, ktorá pričlenila Jungholz k bavorskej colnej správe. Až do roku 1995, kedy sa Rakúsko pripojilo k Európskej únii, bol Jungholz súčasťou colného územia Nemecka. V súčasnosti je známym strediskom zimných športov (prvý lyžiarsky vlek vybudovali v roku 1948).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Jungholz

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]