KOVOMONT KRÁSNO

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

KOVOMONT KRÁSNO, s.r.o. je v roku 2000 založený strojársky podnik v meste Krásno nad Kysucou, presnejšie na Kysuckej ceste. Je to doteraz spolu s podnikmi Promont a.s., Komad s.r.o., ENZA s.r.o. a AIW s.r.o. jediný a doteraz najstarší strojársky zamestnávateľ v meste. Založený bol na mieste významného mestského zamestnávateľa: Oceľové konštrukcie š.p. - závod Krásno nad Kysucou.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Na mieste súčasného Kovomontu Krásno sa nachádzal podnik Oceľové konštrukcie š.p., ktorý bol po Drevine Krásno najúspešnejší zamestnávateľ v meste. Okrem tohto podniku sa tam nachádzal aj závod Radiátorka š.p., ktorý s Oceľovými konštrukciami taktiež úspešne spolupracoval. Bol postavený v roku 1947 na mieste domovej zástavby na ľavom brehu rieky Kysuca. V podniku sa vybudovali výrobne haly, sídelná budova a ubytovňa pre zamestnancov. Závod v týchto rokoch nebol veľmi známy, no jeho najúspešnejšie obdobie nastáva v 70. rokoch 20. storočia, kedy zamestnával takmer 1000 pracovníkov nielen z Krásna, ale aj z iných obcí a miest Kysúc. Závod najprv niesol názov Oceľové konštrukcie š.p. (od 70. rokov Oceľové konštrukcie, š.p. - závod Krásno nad Kysucou). Nachádzali sa na tomto mieste do odkúpenia pozemku a založenia Kovomontu Krásno v roku 2000. Závod Oceľové konštrukcie - závod Krásno nad Kysucou sa premiestnil ku železničnej stanici, kde v roku 2002 skrachoval. Na jeho mieste tam založili firmu FOLK plus s.r.o. Jeho majiteľom sa stal Ing. Zdenek Sedlák a jeho syn Patrik Sedlák, na ich podnet sa firma premenovala na Alu-Metal. Výrobný program firmy je zameraný na produkciu pre stavebníctvo a iné priemyselné odvetia. Realizoval stavby v Nemecku, Švajčiarsku, Ingušsku, Česku a na Slovensku, napríklad: Obchodné centrum Dubeň Žilina (Al fasáda a strešný svetlík), Rímskokatolícky kostol Jacovce (zasklené svetlíky), Obchodné centrum Polus Bratislava (nerezové zábradlia), INA Kysucké Nové Mesto (nerezové zábradlia) a iné. V Kovomonte sa vyrábajú železné tyče a iné strojárske výrobky. Okrem toho slúži aj na Predaj vyrobených výrobkov. So spoločnosťou spolupracujú mnohé spoločnosti, ako i fabriky pri skrachovanej Drevine. Kovomont Krásno, s.r.o. nie je moc významný podnik, no omnoho viac bol preslávený jeho bývalý majiteľ-podnik Oceľové konštrukcie š.p. - závod Krásno nad Kysucou.

(Tento článok je väčšinou o histórii Oceľových konštrukcií š.p., ktorý sa nachádzal na mieste súčasného Kovomontu Krásno, s.r.o.)

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]