Kallisto (mytológia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zeus zobral na seba podobu Artemis, autor:François Boucher (1703–1770)

Kallisto alebo Kallistó alebo Kalisto (starogr. ΚαλλιστώKallistó, latinsky Callisto) bola v gréckej mytológii dcéra arkádskeho kráľa Lykaóna.

Kallistó bolo najkrajšie dievča v kráľovstve a stalo sa členkou družiny bohyne lovu Artemidy. Netrvalo dlho a prejavil o ňu záujem najvyšší boh Zeus a aby ju získal, vzal na seba podobu bohyne Artemidy. Niektoré verzie gréckych mýtov však hovoria, že si ju vzal násilím.

Keď Artemis spozorovala, že Kallistó čaká dieťa, vyhnala ju zo svojej družiny a Kallistó potom osamotená porodila v lese syna Arkada. Keď sa o tom dozvedela bohyňa Héra, Diova manželka, pomstila sa za Diovu neveru tým, že Kallistó premenila na medvedicu.

Po rokoch jej syn Arkas dospel a lov sa stal jeho vášňou. Ako sa raz vybral na poľovačku do hustého lesa zazrel práve túto medvedicu, zamieril na ňu šíp, ale v poslednej chvíli zakročil Zeus, zabránil vražde matky a premenil aj Arkada na medveďa. Oboch ich potom vyzdvihol na nebeskú klenbu a premenil ich na súhvezdia Veľkého a Malého medveďa, ktoré dnes nazývame Veľký a Malý voz. Podľa inej verzie gréckych mýtov premenil Arkada na súhvezdie Vozataja (Boóta).

Odraz v umení[upraviť | upraviť zdroj]

Tento príbeh bol obľúbeným námetom pre renesančných a barokových umelcov.

  • Tizian namaľoval dva obrazy Artemis a Kallistó (jeden je z roku 1559 a nachádza sa v Bridgewater House v Londýne a druhý z roku 1560 v Štátnej galérii vo Viedni
  • ďalší pozoruhodný obraz Fr. Wouterse Artemis a Kallistó (je z polovice 17. storočia a nachádza sa v Zámockej galérii v Kroměříži.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]