Kameň
Kameň je tvrdá hornina, alebo úlomok minerálov (nerastov) používaný ako stavebný materiál, stavebný alebo dekoračný kameň. Kameň bol hlavnou surovinou na výrobu pracovných nástrojov v dobe kamennej. V geologickej praxi sa termín kameň nepoužíva a je striktne rozlišované medzi minerálmi a horninami.
Kameň bol a stále je jeden zo základných materiálov, ktoré využíva človek. Od nepamäti sa využíval v stavebníctve a výrobe nástrojov. Kamene delíme na horniny a minerály.
Využitie kameňa
[upraviť | upraviť zdroj]Kameň bol hlavnou surovinou na výrobu pracovných nástrojov v kamennej dobe. Aj v stavebníctve sa využíva od nepamäti. Medzi najstaršie kamenné konštrukcie patria napríklad egyptské pyramídy (na ich stavbu sa využívala napríklad sadra) peruánske chrámy, či Stonehenge. Z kameňa sa stavali komplikované zavlažovacie systémy na podporu poľnohospodárstva po celom svete.[1] Jeho využitie je aj dnes stále rovnako rozšírené. V súčasnosti väčšina prírodného kameňa pochádza z Talianska, Španielska, Turecka, Mexika, Číny, Taiwanu, Indie, Grécka, Kanady, Francúzska, Brazílie alebo Spojených štátov amerických. Používa sa ako stavebný materiál (kamenivo), či na výrobu obkladov a dlažieb (obkladový kameň, dekoračný kameň). Do popredia sa dostali aj imitácie, tzv. umelý kameň. Je to betónový variant prírodného kameňa. Zatiaľ čo prírodný kameň má nezmeniteľné vlastnosti, umelý kameň ich môže mať cielene dodané a ponúka širší výber tvarov a farieb. Na vytvorenie dokonalého efektu prírodného kameňa je umelý kameň rôzne povrchovo upravovaný a pri správnej pokládke je od neho na nerozoznanie.
Pohľady filozofov na kameň
[upraviť | upraviť zdroj]McLuhan
[upraviť | upraviť zdroj]Kameň je podľa McLuhana ťažké a nemotorné médium viažúce na seba čas.
Augustinus
[upraviť | upraviť zdroj]Podľa Augustina kameň má bytie, no nemá život.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ History of Dry Stone Construction [online]. Dry Stone Conservancy, [cit. 2012-03-02]. Dostupné online. Archivované 2012-02-19 z originálu. (anglicky)