Kaplnka Matky Božej (Veveří)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaplnka Matky Božej, pohľad od hradu Veveří

Kaple Matky Boží alebo Kaplnka Matky Božej Veverskej, leží asi 400 m juhozápadne od hradu Veveří. Kaplnka pochádza pravdepodobne z 12. storočia, prvá písomná zmienka pochádza z roku 1240. V okolí kaplnky sa rozkladá stredoveká obec, ktorá zanikla počas husitských vojen.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Madona Veverská

Ide o dvojloďovú sakrálnu stavbu. Pôvodne románska kaplnka bola neskôr čiastočne prestavaná v gotickom slohu. Vežu zborili Švédi počas tridsaťročnej vojny a dodnes sa zachovala iba malá vežička s dvoma zvonmi. Južný románsky portál je na tympanóne ukončený gréckym krížom s dvoma levmi a vedie do bočnej, gotickej lode. Do hlavnej románskej lode sa vstupuje cez gotický západný vchod. Na štíte na východnej strane kaplnky je zreteľný neskorogotický reliéf ľudskej tváre.

Vnútorné vybavenie kaplnky je skromné. Cenný originál obrazu Madony Veverskej, ktorý niektorí bádatelia pripisujú Majstrovi Vyšebrodského oltára tvoriacemu okolo roku 1350, bol uložený v zbierke Národnej galérie v Prahe. Jeho kópiu z kaplnky ukradli v októbri 1993. Vo výklenku schodiska bol v roku 1837 pochovaný bývalý švédsky kráľ Gustáv IV. Adolf, o osem rokov neskôr však boli jeho pozostatky prenesené do Oldenburgu.

Priestranstvo okolo kaplnky slúžilo tiež ako cintorín pre okolité dediny. Napríklad zosnulí z Veverskej Bítýšky tu boli pochovávaní až do roku 1837, kedy bol založený obecný cintorín. Posledný pohreb sa pri kaplnke konal až v roku 1880.

Kaplnka leží v katastrálnom území Bystrca, ale cirkevne spadá pod správu farského úradu vo Veverskej Bítýške. V súčasnej dobe sa v kaplnke nekonajú pravidelné bohoslužby, pre cirkevné účely slúži iba pri niektorých sviatkoch. kaplnka Matky Božej je tiež obľúbeným miestom sobášov.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  • Karel Eichler: Paměti panství veverského [predhovor napísali Václav Štěpánek, Libor Jan a Zbyněk Kosík]. Obecný úrad Veverská Bítýška, 1995. Reprint pôvodného vydania vytlačeného vl. nákl. autora v Brně r. 1891. bez ISBN (časť on-line na adrese http://www.obecveverskabityska.cz/prameny/html/d001/d001.html)
  • Dalibor Hodeček: Hrad Veveří: stručné dějiny. Státní památkový ústav v Brně, 2001. ISBN 80-85032-81-3
  • Jan Sommer: Veveří, hrad: architektonické detaily v bývalé kapli a v břitové věži. Jalna, 2003. ISBN 80-86396-12-6
  • Milena Flodrová: Hrad Veveří vypráví. Šimon Ryšavý, 2002. ISBN 80-86137-69-4
  • Milena Flodrová: Veverská kaple Matky Boží aneb kostelík Nanebevzetí P. Marie na Veveří. Šimon Ryšavý, 2002. ISBN 80-86137-61-9

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kaple Matky Boží (Veveří) na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Súradnice: 49° 15′ 19.85″ s.š., 16° 27′ 17.42″ v.d.