Karl Brandt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Karl Brandt
nemecký nacistický lekár
nemecký nacistický lekár
Narodenie8. január 1904
Mulhouse
Úmrtie2. jún 1948 (44 rokov)
Landsberg am Lech
PodpisKarl Brandt, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Karl Brandt

Karl Brandt (* 8. január 1904, Mulhouse, Alsasko-Lotrinsko – † 2. jún 1948, Landsberg am Lech, Nemecko) bol nemecký nacistický lekár, osobný lekár Adolfa Hitlera a vojnový zločinec z druhej svetovej vojny.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Karl Brandt sa narodil 8. januára 1904 v Mulhouse v Alsasku-Lotrinsku (dnešné Francúzsko). Roku 1928 získal doktorát z medicíny.

V roku 1932 vstúpil do NSDAP, v roku 1933 sa stal členom SA, a roku 1934 vstúpil do Waffen-SS. Od roku 1934 slúžil ako osobný lekár Adolfa Hitlera. V roku 1934 sa oženil s plaveckou šampiónkou Anni Rehbornovou, s ktorou mal neskôr syna Karla Adolfa Brandta. V roku 1939 bol vybraný za vedúceho programu eutanázie (Program T-4). V roku 1942 sa stal Ríšskym komisárom pre zdravie a hygienu. Počas druhej svetovej vojny sa podieľal so svojim zástupcom Wernerom Hydeom a ďalšími na zločinných experimentoch na ľuďoch. Patrili medzi ne experimenty, pri ktorých boli väzni koncentračných a zajateckých táborov vystavovaní mrazu, malárii, vírusovej hepatitíde a týfu, alebo pôsobeniu yperitu či sulfanilamidu. Ďalej tiež pokusom pri výskume regenerácie kostí, svalov a nervov, transplantácii kostí, sterilizácii a iných experimentoch, ktoré si vyžiadali smrť mnohých väzňov.

Po skončení vojny bol Brandt obvinený zo zločinov proti ľudskosti počas Norimberského tribunálu s lekármi. Súd s ním sa začal 9. decembra 1946. Bol uznaný vinným a následne 2. júna 1948 obesený.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Karl Brandt