Preskočiť na obsah

Karol Jetting

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Karol Jetting
slovenský úradník, cestovateľ a diplomat
Narodenie13. september 1730
Bratislava, Slovensko
Úmrtie1790
Bratislava, Slovensko
Hrob Karola Jettinga na Ondrejskom cintoríne

Karol Jetting (* 13.september 1730, Bratislava – † 1790, Bratislava) bol slovenský úradník, cestovateľ a diplomat, známy ako „bratislavský Robinson“.

Žil dobrodružný život, slúžil aj u anglického kráľa. Ovládal niekoľko svetových jazykov, v mladosti sa zoznámil s anglickým bankárom, ktorý ho zamestnal v Londýne. Pôsobil ako kráľovský úradník v Senegale. Jeho príbehy z Afriky zaujali anglického kráľa. Jetting bol kráľom vymenovaný za konzula v Marseille. Na jednej svojej plavbe stroskotal na malom neobývanom ostrove, nakoniec ho zachránila loď, ktorá plávala neďaleko.

Pochovaný je na bratislavskom Ondrejskom cintoríne na Dunajskej ulici. Pomník mu postavila Rada Mesta Bratislava, ktorá ho tiež dala v 18. storočí aj obnoviť a zrenovovať.

Pomník obsahuje vytesanú plachetnicu, erb mesta Bratislava a erb rádu Maltézskych rytierov. Ich erb preto, lebo pri prvom padnutí do zajatia Jettinga na trhu otrokov vykúpili Maltézski rytieri. To bola jedna z ich historických činností.

Jetting si vyslúžil prezývku bratislavský Robinson, pretože pri svojom druhom námornom padnutí do zajatia, pri konflikte pirátov, sa zachránil na pustom ostrove, kde prežil úplne sám 3 roky. Namiesto robinsonovského Piatka, ho našiel znovu Angličan.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]