Kassandra (mytológia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
maľba od Evelyn De Morgan

Kassandra alebo Kasandra (starogr. ΚασσάνδραKassandra, lat. Cassandra) je v gréckej mytológii trójska princezná s vešteckými schopnosťami. Dcéra kráľa Priama a jeho manželky Hekaby.

Kassandra bola taka krásna, že sa do nej zamiloval Apollón, najkrajší z bohov. Sľúbila mu svoju lásku, ak jej dá vešteckého ducha. Apollón to urobil, ale ona ho odmietla milovať. Dary od bohov sa nevracajú, takže schopnosť predpovedať jej zostala, ale Apollón ju potrestal tým, že nikto nebude jej veštbám veriť, čokoľvek Kassandra predpovedala, nikto tomu neveril, ale každá veštba sa do písmena splnila.

Prvýkrát sa to stalo, keď jej matka mala sen o horiacej pochodni a Kassandra predpovedala, že jej očakávaný syn bude príčinou záhuby Tróje. Radila, nech dieťa hneď po narodení zahubia a tak ochránia trójske kráľovstvo pred skazou. Nikto jej neuveril.

Novonarodeného syna Parida nechali na kráľov rozkaz pohodiť v lese, on však prežil vďaka medvedici, ktorá ho odkojila a nymfe Oinóné a pastierovi Ageláovi, ktorí sa o neho postarali a vychovali ho. Keď Paris dospel, vrátil sa do paláca, potom rozsúdil spor o najkrajšiu bohyňu, za odmenu dostal krásnu Helenu a jej manžel, spartský kráľ Meneláos s celou armádou bojovníkov a lodí priplávali, obliehali a po desiatich rokoch vojny dobyli a vyplienili Tróju.

Varovala tiež Trójanov pred dreveným trójskym koňom, nepodarilo sa jej však zabrániť tomu, aby zvedaví Trójania nevtiahli koňa za brány mesta. Z koňa v noci vyskákali ukrytí Gréci, otvorili brány ďalším vojskám a do rána bolo mesto zničené.

Keď už Trója horela, ukryla sa Kassandra v chráme bohyne Pallas Athény. Tam sa jej zmocnil achajský bojovník Aiás a zneuctil ju. Za to ho strestala bohyňa smrťou v mori.

Kassandra pri delení koristi pripadla ako otrokyňa veliteľovi gréckych vojsk Agamemnónovi, ktorý ju vzal so sebou do Mykén (vraj aj s dvojčatami Téledamom a Pelopom, ktorých mu porodila). Hneď po vstupe do paláca na slávnostnú hostinu bola zavraždená hneď po Agamemnónovi. Niekde sa tvrdí, že zomrela rukou zradného kráľovho bratranca Aigistha, iní vravia, že to bola ruka Klytaimnéstry, kráľovej manželky. K týmto vraždám nemuselo dôjsť, keby Kassandriné varovné slová pred vstupom do paláca boli vypočuté, lenže ako vždy jej slovám nikto neveril.

Astronómia[upraviť | upraviť zdroj]

Kassandra v umení[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]