Kassiopeia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kasiopeja a Kéfeus ďakujú Perseovi, že sa rozhodol zachrániť Andromedu, autor:Pierre Mignard (1612–1695)

Kassiopeia (iné názvy: Kasiopeia, Kasiopeja, Kassiopeja, Kassiopé, Kassiopa, Kassiepeia, Kassópé, Kassópa; starogr. Κασσιόπεια - Kassiopeia alebo Κασσιόπη – Kassiopé alebo Κασσιέπεια – Kassiepeia alebo zriedkavo Κασσώπη - Kassópé; lat. Cassiopeia, Cassiepeia, Cassiope) je v gréckej mytológii manželka etiópskeho kráľa Kéfea a matka Andromedy.

Kráľovná Kasiopeja bola pyšná, márnomyseľná a navyše vystatovačná. Keď raz verejne vyhlásila, že jej kráse a kráse jej dcéry Andromedy sa nemôžu morské nymfy ani len priblížiť, nieto ešte s nimi súperiť, nymfy sa urazili a išli sa sťažovať vládcovi morí bohu Poseidónovi. Ten pýchu potrestal tým, že do Kéfeovho kráľovstva zoslal potopu a navyše aj morskú obludu, ktorá krajinu sužovala a ničila. Kráľ vyhľadal preto pomoc veštiarne a jej odpoveď znela jednoznačne: ak má byť zachránené kráľovstvo, musí byť oblude obetovaná kráľovská dcéra Andromeda. A tak sa aj stalo. Kráľ donútený ľudom musel dať nahú Andromedu prikovať ku skale na pobreží a tam ju ponechať ako obeť oblude. Nenašiel sa nikto v kráľovstve, kto by úbohému dievčaťu pomohol.

V tom čase sa však hrdina Perseus vracal z nebezpečnej cesty, na ktorej po ťažkom boji usmrtil Gorgonu Medúzu a jej smrtiacu hlavu niesol Polydektovi, kráľovi na ostrove Serifos. Perseus mal pri sebe dary bohov, ktoré mu pomáhali – okrídlené črievice, prilba neviditeľnosti a kúzelný meč. Na svojej púti sa ale dostal aj na samý okraj vtedy známeho sveta, do Etiópie. Keď sa z výšky spúšťal na pobrežie, zazrel nahú dievčinu prikovanú ku skale. Pristál pri nej a dozvedel sa kto je a prečo ju postihol tento osud. Neďaleko úzkostne sledovali svoju dcéru kráľovskí rodičia. Perseus s nimi prehovoril a uzavreli dohodu, že ak Andromedu oslobodí, ona sa stane jeho manželkou. Rodičia a Andromeda s radosťou súhlasili a Perseus vybojoval s obludou dlhý a ťažký zápas, ktorý sa nakoniec skončil víťazstvom Persea a Andromeda bola voľná.

V paláci sa čoskoro nato konala kráľovská svadba. Do hodovnej siene však vtrhol kráľov brat Fineus, ktorý bol Andromedin snúbenec. Kým Andromede hrozilo nebezpečenstvo, ustúpil do ústrania a nechal ju svojmu osudu, ale teraz sa domáhal svojich pôvodných práv a prišiel s veľkou družinou vojakov, aby Persea odstránili.

Kasiopeja a Andromeda, zdroj:Planisphere celeste, Philippe La Hire, 1705.

Došlo k boju, v ktorom sa Perseus presile statočne postavil. Keďže svadobčania nemali zbrane a on sám toľkých protivníkov zdolať nemohol, vytiahol teda z kapsy Medúzinu hlavu a obrátil ju smerom k Fineovi a jeho vojakom. Tí sa následne jeden po druhom začali meniť na kameň.

Novomanželia potom odišli na ostrov Serifos, kde žila Perseova matka Danaé a potom prišli do Argu, kde sa Perseus stal kráľom.

Po smrti sa z rozhodnutia bohov Kasiopeja aj s manželom Kéfeom a tiež Perseus a Andromeda dostali na nebo, kde dodnes žiaria ako jasné súhvezdia v Mliečnej dráhe.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]