Preskočiť na obsah

Katedrála svätého Jakuba (Riga)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Veža Katedrály sv. Jakuba v Rige

Katedrála svätého Jakuba (nem. Jakobskirche, lot. Svētā Jēkaba katedrāle) v hlavnom meste Lotyšska Riga je hlavným rímskokatolíckym chrámom v tomto meste. Ide o jeden zo štyroch najväčších chrámov v Rige.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Lotyšsko sa stalo v stredoveku súčasťou územia Rádu mečových rytierov. Riga sa stala ich dôležitým mestom a preto sa v nej začali budovať katolícke chrámy. Katedrála svätého Jakuba sa prvýkrát spomína v roku 1225. Bola chrámom rôznych katolíckych rádov. V 15. storočí bola pristavená Kaplnka svätého Kríža. Po víťazstve reformácie v Rige v roku 1522 kostol získali protestanti (evanjelici). Keď obsadili v roku 1582 Rigu vojská poľského kráľa Štefana Báthoryho, získali kostol na určitý čas katolíci. Stal sa jezuitským kostolom. Tento stav trval do roku 1621, keď bola Riga obsadená švédskymi vojskami Gustáva Adolfa II. Vtedy sa kostol stal opäť evanjelickým. Takýto stav trval do roku 1923. Novovzniknutý lotyšský štát predal tento chrám rímskokatolíckej cirkvi. Kostol sa tak stal katedrálnym chrámom a symbolom lotyšského katolicizmu.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Chrám bol postavený v gotickom architektonickom štýle. Veža chrámu má výšku 86 metrov a je jednou z dominánt lotyšskej metropole. Hlavný oltár pochádza z čias švédskej nadvlády z roku 1680 a ide je jeden z najstarších barokových oltárov na území Lotyšska. Vitráže sú novšie a pochádzajú z roku 1902.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]