Katedrála svätého Munga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Katedrála svätého Munga

Katedrála svätého Munga sa nachádza v škótskom meste Glasgow, neďaleko samotného centra mesta.

Je postavená v miestach, kde svätý Mungo dal postaviť kostol, ktorý sa viazal k založeniu samotného mesta. V miestach kde stojí katedrála bol Mungo aj pochovaný. Katedrála je postavená v gotickom slohu.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvou stavbou tu bol kostol vystavaný patrónom mesta, svätým Mungom. Ten bol neskôr nahradený katedrálou, ktorej základný kameň položil Dávid I. v roku 1136. Ďalší dôležitý časový údaj v histórii katedrály je okolo roku 1400, kedy bola ťažko poškodená za silnej búrky. Opravy po tejto deštrukcii trvali celých 100 rokov, než sa budova vrátila do pôvodného stavu. Okolo roku 1500 boli postavené v západnej časti stavby dve veže rôznych veľkostí, z ktorých jedna v sebe ukrývala zvon - symbol sv. Munga, ktorý bol zničený na začiatku 19. storočia. Súčasťou katedrály je veľká novodobá zbierka vitrážových skiel v oknách stavby, vyrobených do roku 1947, respektíve 1958, zobrazujúca historické výjavy zo života Munga, ako napríklad stretnutie so sv. Kolumbom.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Dnes sa v kaplnke katedrály konajú klasické bohoslužby, je tu tiež obchod so suvenírmi, sprievodca a jasné popisky, spolu s letákmi v niekoľkých jazykoch.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Katedrála svatého Munga na českej Wikipédii.