Preskočiť na obsah

Kavád II.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kavád II.
perzský veľkokráľ
Kavád II. vyobrazený na minci
Kavád II. vyobrazený na minci
Panovanie
DynastiaSásánovci
PredchodcaHusrav II.
NástupcaArdašír III.
Biografické údaje
Narodenie590
Úmrtie6. september 628
Rodina
Potomstvo
OtecHormizd IV.
MatkaMária
Odkazy
Spolupracuj na CommonsKavád II.
(multimediálne súbory na commons)

Kavád II. (* 590  – † 6. september 628), zvaný Šéróé (v pahlavskom písme:; perzsky قباد), bol perzský veľkokráľ z rodu Sásánovcov panujúci krátko roku 628, pravdepodobne šesť až sedem mesiacov, od februára do septembra.[1] Jeho vládou začala v sásánovskej Perzii epocha úpadku, dovŕšená pádom ríše aj dynastie v tridsiatych a štyridsiatych rokoch 7. storočia.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Kavád bol synom kráľa Husrava II. a jeho kresťanskej manželky Márie, ktorú niektoré pramene označujú za dcéru byzantského cisára Maurikia. Hoci bol najstarším Husravovým synom, nemal vládu zďaleka istú, lebo kráľ favorizoval svojho mladšieho syna Mardánšáha z manželstva so Širin, ktorá bola takisto kresťankou. Kaváda to priviedlo do radov sprisahancov proti otcovi, oslabenému porážkami vo vojne s Byzanciou, a vo februári 628 nakoniec na perzský trón.

Vláda[upraviť | upraviť zdroj]

Po prevzatí moci dal Kavád v prvom rade zavraždiť svojho otca i bratov a ihneď začal rokovania o mieri s byzantským cisárom Heracleom. Situácia sásánovskej ríše bola v dôsledku vojenského debakla katastrofálna, počas Kavádovej vlády sa však podarilo uzavrieť len predbežný mier - definitívny dohodol vojvodca Šahrvaráz až v júli 629. Vnútri kráľovskej rodiny panoval od Husravovej násilnej smrti nesúlad a napätie, čo neskôr dalo podnet k špekuláciám, že kráľovná Širin Kaváda otrávila.

V lete roku 628 odcestoval Kavád II. do médskeho Holvánu, kde králi v horúcom období prebývali, na miesto už ale živý nedorazil. Zomrel pravdepodobne v Dastagerde (pravdepodobne na mor),[2] a pred smrťou ešte stihol určiť cisára Herakleia za poručníka svojho maloletého syna Ardašíra. Ten potom nastúpil na perzský trón.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. O. Klíma, Sláva a pád starého Iránu, s. 221; K. Schippmann, Grundzüge der Geschichte des sasanidischen Reiches, s. 72.
  2. O. Klíma, Sláva a pád starého Iránu, s. 221.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kavád II. na českej Wikipédii.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • KLÍMA, Otakar. Sláva a pád starého Íránu. Praha : Orbis, 1977. S. 252.
  • SCHIPPMANN, Klaus. Grundzüge der Geschichte des sasanidischen Reiches. Darmstadt : Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1990. ISBN 3-534-07826-8. S. 155.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kavád II.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


Kavád II.
Vladárske tituly
Predchodca
Husrav II.
Perzský Veľkokráľ
628628
Nástupca
Ardašír III.