Preskočiť na obsah

Li Kche-čchiang

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 10:29, 15. september 2012, ktorú vytvoril HRoestBot (diskusia | príspevky) (r2.6.5) (robot Pridal: it:Li Keqiang)
Li Kche-čchiang
Vicepremiér Čínskej ľudovej republiky
Vicepremiér Čínskej ľudovej republiky
Narodenie1. júl 1955 (68 rokov)
Ting-juan
PodpisLi Kche-čchiang, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Li Kche-čchiang

Kche-čchiang Li (po čínsky 李克强, pchin-jin: Lǐ Kèqíang - Li Kche-čchiang, *1. júl 1955) je vicepremiér Čínskej ľudovej republiky, člen stáleho výboru politbyra Ústredného výboru Komunistickej strany Číny.

Kariéra

Pochádza zo skromných podmienok, jeho otec je farmárom z provincie An-chuej. V mladosti bol počas Kultúrnej revolúcie poslaný na vidiek manuálne pracovať. Je absolventom Pekingskej univerzity, kde vyštudoval právo a ekonómiu. Prešiel radou funkcií v Komunistickej lige mládeže a Komunistickej strane, až sa roku 1998 stal guvernérom provincie Che-nan a zároveň najmladším guvernérom v Číne. V rokoch 20042007 bol guvernérom provincie Liao-ning.

Politika

Úspešný politik je vnímaný ako jeden z možných nástupcov prezidenta Ťin-tchao Chua. Je hlasným zástancom Chuovho konceptu harmonickej spoločnosti a s prezidentom ho spája 25-ročné priateľstvo[1]. Napriek jeho úspechom verejnosť vníma najmä jeho "smolu", keď počas jeho dvoch funkčných období ako guvernér vypukli v provincii Che-nan tri rozsiahle požiare. Keďže bol v roku 2008 vymenovaný do funkcie vicepremiéra, je pravdepodobnejšie, že v roku 2012 nahradí v premiérskom kresle Ťia-pao Wena[2].

Jeho oficiálne portfólio zahŕňa financie, rozvoj a cenovú kontrolu. Často hovorí o potrebe zlepšiť prístup k cenovo dostupnému bývaniu a zdravotnej starostlivosti. [3]Obmedzujúc sa na ekonomické otázky, nemá Li silné slovo v strategických oblastiach ako diplomacia a armáda. Preto čo sa týka vnútorného boja o moc, zdá sa, že stráca oproti viceprezidentovi Ťin-pching Siovi.

Referencie