Čínština

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Čínština
(汉语, 漢語, 中文)
Štáty Čína, Taiwan, Singapur, Indonézia, Malajzia a čínske komunity po celom svete
Región stredná Ázia a východná Ázia
Počet hovoriacich 1,3 miliardy
Poradie 1
Klasifikácia Sinotibetské jazyky
Písmo Čínske znaky
Postavenie
Úradný jazyk Čína, Taiwan, Singapur, jeden zo 6 jazykov OSN
Regulátor V Číne: Rôzne agentúry,
Na Taiwane: Mandarin Promotion Council
Jazykové kódy
ISO 639-1 zh
ISO 639-2 chi
SIL --
Wikipédia
Adresa zh.wikipedia.org
Pomenovanie 维基百科,自由的百科全书
Pozri aj: JazykZoznam jazykov
Portal.svg Jazykový portál

Čínština (ak považovaná za jeden jazyk) resp. čínske jazyky (ak považovaná za viacero jazykov) je sinotibetský jazyk, ktorým sa hovorí v Číne, Taiwane a v čínskych komunitách v zahraničí.

Podľa jedného z názorov nie je čínština jednotným jazykom, ale pozostáva z niekoľkých menších jazykov. Často je uvádzaný počet sedem, podľa siedmich veľkých dialektov. Vzhľadom na to, že sa tieto dialekty v mnohých zásadných charakteristikách zhodujú, je tento názor napriek svojej rozšírenosti sporný. Najznámejším z týchto jazykov je mandarínčina (= v širšom zmysle skupina severočínskych nárečí, v užšom zmysle len štandardná čínština založená na nárečí hlavného mesta Pekingu).

V čínskom jazykovom prostredí doteraz neexistuje prísny a jednoznačný štandard. Určitý štandard nachádzame v médiách a čiastočne v školách. Pojem Mandarin Chinese (mandarínčina či mandarínska čínština), ktorý označuje tento štandard, je dnes v akademických kruhoch nahradzovaný pojmom Modern Standard Chinese (súčasná štandardná čínština), po čínsky pchu-tchung-chua (putonghua). Týmto jazykom hovorí najviac ľudí na svete. Z gramatického hľadiska je tento štandard jazykom založeným na vzorových dielach napísaných štýlom paj-chua (baihua), z fonetického hľadiska ide o jazyk založený na pekinskom dialekte, z územného hľadiska ho potom môžeme označiť za jazyk severu. Štandardný jazyk na Taiwane sa nazýva čínsky kuo-jü (guoyu) a bol privezený v roku 1949 z pevninskej Číny.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]