Kelimutu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Indonézia Kelimutu
komplexný vulkán
Flores Moni Kelimutu.jpg
Jedeno z kráterových jazierok vulkánu Kelimutu.
Štát Indonézia
Región Flores
Súradnice 8°46′00″J 121°49′00″V / 8,76667°J 121,81667°V / -8.76667; 121.81667
Najvyšší bod
 - výška 1 639[1] m n. m.
Posledná erupcia 1968[1]
Poloha na mape sveta
Fire.svg
Poloha na mape sveta
Poloha na mape Indonézie
Fire.svg
Poloha na mape Indonézie
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Kelimutu je menší komplexný vulkán, nachádzajúci sa v centrálnej časti ostrova Flores. Vrchol sopky tvorí trojica jazier (na západnej strane Tiwi Ata Mbupu, na východnej Tiwu Nua Muri Kooh Tai a Tiwu Ata Polo), pôvodne kráterov zaplavených vodou. Jazerá sú obľúbenou turistickou destináciou. V geologickej histórii sú zaevidované tri menšie freatické erupcie (v rokoch 1865, 1938 a posledná v júni 1968. Centrom erupcie bol kráter (jazero) Tiwu Nua Muri Kooh Tai.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Štítová sopka vznikla v roku 1860, keď sa z centrálneho otvoru vyliala veľmi tekutá láva a rozliala so do veľkej plochy (takáto sopka môže pokryť veľkú plochu zeme – Mauna Loa na Havaji má obvod základne 193 kilometrov). Kaldery vznikli tam, kde sa časti centrálnej sopky zrútili; voda, ktorá sa v nich nahromadila, vytvorila jazerá v Kelimutu. Tento prírodný útvar leží v kráteri sopky hlbokom 1600 metrov a obyvatelia ostrova jazierka označili za sídlo ľudských duší.

Tieto tri tiché jazerá sú od seba vzdialené iba pár metrov. Dve sú sfarbené do kontrastných odtieňov zelenej, a tretie je červenočierne, čo spôsobujú odlišné minerály, obsiahnuté v skalách, v ktorých jazerá ležia.

Tiwoe Ata Polo znamená Jazero očarovaných ľudí a je to jazero s veľmi tmavočervenou, až čiernou vodou. Vedľa neho je Tiwoe Noera Moeri Kooh Fai, čo sa prekladá ako Jazero mládencov a panien, a toto je naopak smaragdovo zelené. Tretie, Tiwoe Ata Mboepoe, je jasne iskrivo zelené a jeho vody sú priezračné a čisté.

Tiwoe Noera Moeri Kooh Fai má malú fumarolu. K hlavným plynom, ktoré vychádzajú z každej sopky, patrí oxid siričitý a pary kyseliny chlorovodíkovej; vypúšťa ich aj fumarola pri jazere. Keď sa oxid siričitý dostane na vzduch, reaguje so vzdušným kyslíkom a vzniká kyselina sírová. Vody Tiwoe Noera Moeri Kooh Fai a Tiwoe Ata Mboepoe obsahujú trochu kyseliny sírovej a chlorovodíkovej, a práve tieto kyseliny farbia vodu v jazere do zelena. Tiwoe Ata Polo malo planúcu, sýto červenú farbu, ktorá však stále viac a viac temnela; jeho neobvyklá farba je daná obsahom železa v horninách. Roztavená hornina – magma – obsahuje množstvo kremičitanov, a niektoré z nich sú bohaté na železo. Keď železo reaguje na vzduchu s kyslíkom, vzniknú jeho červené oxidy, ktoré vode prepožičajú svoju farbu.

Zelené hlbočiny, vzniknuté sopečnou činnosťou, existujú všade na svete, ale nikde inde sa nenachádzajú zelené a červené vody pohromade. Tento úkaz je spôsobený pravdepodobne horninami, ktoré tvoria dno Tiwoe Ata Polo. Magma tej istej sopky často mení svoje chemické zloženie. Je pravdepodobné, že hornina pod Tiwoe Ata Polo obsahuje viac železa, než sa nachádza na dnách ostatných jazier. Okrem toho je tiež možné, že je tu vyšší obsah kyselín, než na ostatných jazerách. Železonosné horniny v červenom jazere rozpúšťa silná kyselina sírová a chlorovodíková a zafarbuje jeho vodu do červena.

Sopka Kelimutu je súčasťou ohnivého kruh, ktorý obopína Tichý oceán.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Kelimutu [online]. Global Volcanism Program. Dostupné online. (po anglicky)

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kelimutu

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • www.volcano.si.edu - vulkanický komplex Kelimutu na Global Volcanism Program (po anglicky)