Kelowna (Britská Kolumbia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 15:49, 7. september 2007, ktorú vytvoril Jonesy (diskusia | príspevky) (štylistika)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kelowna
Kelowna.jpg
Pohľad na mesto Kelowna
 Štát  Flag of Canada.svg Kanada
 Provincia  Flag of British Columbia.svg Britská Kolumbia
 Regionálny okres  Central Okanagan
 Dátum založenia  1905 (osídlená 1879)
 Rozloha  283 km²
 Nadmorská výška  344 m n.m.
 Počet obyvateľov  106 707  (2006)
 Hustota obyvateľstva  229,1 obyv./km²
 Demonym  Kelownan
 Poloha  49°53' s.š.
 119°29' v.d.
 Časové pásmo  Pacific (UTC -8/-7)
 Starosta  Sharon Shepard

Kelowna je mesto v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Leží na brehu jazera Okanagan v údolí Okanagan Valley. Jeho názov je odvodený od indiánskeho pomenovania samice medveďa grizzly.

Poloha Regionálneho okresu Central Okanagan

V Kelowne sídli správa regionálneho okresu Central Okanagan, tretej najväčšej metropolitnej oblasti v provincii (po oblastiach Lower Mainland a Victoria).

S jeho scenériou a suchým a miernym podnebím sa Kelowna stala jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich miest v Severnej Amerike. Adekvátne riadenie takého rýchleho rastu a zvládanie dôsledkov z neho vyplývajúcich je zdrojom vážneho záujmu jeho obyvateľstva. V Kelowne sú po Vancouveri druhé najvyššie ceny pozemkov v Kanade. Niekedy býva porovnávaný s Kaliforniou, pre jeho miernu klímu a pestovanie viniča na jeho okolí.

Kelowna je 22 najväčšia metropolitná oblasť v krajine.


Dejiny mesta

Prvýkrát bolo toto územie osídlené misionármi v roku 1859, no mesto Kelowna bolo oficiálne založené v roku 1905. Na severe susedí s mestami Lake Country a Vernon, na západe cez jazero s mestom Westbank, na juhozápade s mestom Peachland a na juhu s mestami Summerland a Penticton.

Ekonomika

Kelowna v roku 1920

Väčšina obyvateľov Kelowny pracuje v oblasti služieb. V lete je v meste populárne člnkovanie a v zime lyžovanie v neďalekom lyžiarskom stredisku Big White Ski Resort.

V meste sa stáča víno so svetoznámou reputáciou. Vinice sú najmä v južnej časti mesta, kde sú ideálne klimatické podmienky na pestovanie viniča. V Kelowne tiež sídli Sun-Rype, výrobca ovocných nápojov a cukroviniek.

Demografia

Podľa sčítania ľudu z roku 2006 býva v Kelowne 106 707 obyvateľov. Z nich je 48,4 % mužov a 51,6 % žien. Detí pod 5 rokov je v oblasti 4,8 % z celkového počtu obyvateľov.

Takmer 18,4 % obyvateľstva Kelowny je v dôchodkovom veku (nad 65 rokov pre mužov aj ženy).

Etnický pôvod obyvateľov

Súbor:Kelownaatnight.jpg
Nočný pohľad na mesto
Súbor:DSCN0050.JPG
Pohľad na mesto Kelowna, jazero Okanagan a most Okanagan Lake Bridge
Angličania 20 665
Škóti 16 275
Nemci 13 170
Kanaďania 12 410
Íri 12 265
Francúzi   7 455
Ukrajinci   4 485
Holanďania   2 905
Poliaci   2 815
Nóri   2 765
Švédi   2 380
Rusi   2 045
Taliani   1 865
Severoamerickí Indiáni   1 695
Welšania   1 390

Rozdelenie obyvateľstva podľa vierovyznania

Jazero Okanagan
protestanti 40,7%
rímskokatolíci 17,9%
iné kresťanské cirkvi   6,8%
ostatné náboženstvá   3,0%
ateisti 31,6%

Vzdelanie

Verejné školy v Kelowne sú súčasťou školského obvodu School District 23 Central Okanagan, alebo frankofónneho School District 93 Conseil scolaire francophone.

V meste je 20 základných, 9 stredných a 3 verejné univerzity:

Doprava

Stavba mosta William R. Bennett Bridge

Po niekoľko rokov viedla cez mesto iba jedna hlavná diaľnica, Highway 97. Sama o sebe nebola zlá, no jej prepojenie so všetkými mestami na východe a západe provincie bolo možné len s jej napojením na pomalú, kľukatú transkontinentálnu diaľnicu Highway 1 a diaľnicu Highway 3. Keďže údolie Okanagan Valley je vyhľadávaným miestom oddychu pre obyvateľov Vancouveru, v roku 1986 bola vybudovaná nová diaľnica Highway 5, ktorá skrátila cestovnú dobu medzi obidvoma miestami o dve hodiny. Táto 425 km dlhá diaľnica začína v meste Hope a končí v meste Kamloops. Jej vybudovaním sa podarilo dobu jazdy z Vancouveru do Kelowny skrátiť na čas pod štyri hodiny.

Kelowna je so západným brehom jazera spojená trojprúdovým pontónovým mostom Okanagan Lake Bridge. V súčasnosti prebieha výstavba nového mosta William R. Bennett Bridge, ktorý ho nahradí.

V Kelowne sa nachádza medzinárodné letisko s pravidelnými odletmi do Calgary, Edmontonu, Vancouveru, Toronta, Victorie, Seattlu, Las Vegas a Honolulu a sezónnymi letmi do Mexika.

Podnebie

Na kanadské podmienky má Kelowna suchú a miernu klímu s priemernou ročnou teplotou 7,7 °C. V januári sa priemerná teplota pohybuje okolo -3,8 °C a v júli 19,1 °C. Jazero Okanagan mierni v zime výkyvy počasia, no studenému arktickému vzduchu sa niekedy podarí preraziť až do údolia – najnižšia zaznamenaná teplota je -36,1 °C, zo dňa 30 december 1968. Letá sú horké a slnečné – najvyššia zaznamenaná teplota je 39,5 °C, zo dňa 24 júl 1994. Na mesto spadne za rok priemerne 300 mm zrážok, pričom jedna tretina zrážok dopadne na zem vo forme snehu. Kelowna je najmenej veterným mestom v Kanade, keďže za rok má 39 percent dní bez vetra.

Štadióny a mestské atrakcie

Kelowna Marina, prístav na jazere Okanagan
 • Prospera Place - aréna s 6800 miestami na sedenie
 • The Apple Bowl - odkrytý štadión s 1000 miestami na sedenie
 • Rotary Centre for the Arts – umelecké stredisko
 • Kelowna Art Gallery – galéria umenia
 • Kelowna Community Theatre - divadlo
 • Kelowna Museum – mestské múzeum
 • Kelowna Marina – prístav na jazere Okanagan
 • Capital News Centre
 • The Bluff – aréna s odkrytou strechou
 • Kasugai Gardens - záhrada, nachádzajúca sa za mestskou radnicou. Bola postavená na počesť nadviazania vzťahov s partnerským mestom Kasugai v Japonsku

Športové kluby

Zaujímavosti

 • V sci-fi seriáli Stargate SG-1 je jedna z postáv, Jonas Quinn, členom národa Kelowna na planéte Langara. Stargate SG-1 sa v rokoch 1996 až 2006 nakrúcal vo Vancouveri.
 • Podľa indiánskych legiend a údajných pozorovaní žije v jazere jazerná príšera - Ogopogo

Partnerské mestá

Veendam, Holandsko
Kasugai, Japonsko

Externé odkazy