Jonas Quinn

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Tento článok sa týka televízneho seriálu Stargate SG-1.

Jonas Quinn je jedna z hlavných postáv v seriáli Stargate SG-1. Postavu vytvorili Brad Wright a Robert C. Cooper.

Účinkovanie postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Piata séria[upraviť | upraviť zdroj]

Jonas Quinn, ktorého postavu stvárnil Corin Nemec, sa objavil na konci 5. série Stargate SG-1. Geniálny vedec s veľkou schopnosťou učiť sa sa spolupodielal na vytvorení bomby zo vzácnej a jedinečnej suroviny – naquadrie. Nepovažoval za správne vytváranie bomby, no veril, že nie je iná možnosť, ako docieliť mier. Plukovník Jack O’Neill mu však ponúkol novú možnosť, využiť naquardiu na iné účely, napríklad na vytvorenie obranných štítov. Po tom, čo Jonas priniesol vzorku tejto suroviny do veliteľstva hviezdnej brány, sa stal na svojej planéte zradcom.

Pri testovaní účinkov naquadrie došlo k nešťastiu, ktoré spôsobilo masívny únik radiácie z laboratória. Jonas neurobil nič, len žasol nad odvahou Daniela Jacksona, ktorý zariadenie emitujúce radiáciu vypol, no sám dostal smrteľnú dávku radiácie. Jonas Quinn nadviazal na prácu a výskum Daniela Jacksona, ktorý zomiera v rovnakej epizóde (Meridian), v ktorej sa Jonas prvýkrát predstavuje. Snaží sa plnohodnotne Daniela nahradiť, a to z veľkej časti aj preto, že Dr. Jackson zachránil jeho planétu pred katastrofou. Opakovane tvrdil, že mal konať on, a smrteľná dávka rádioaktivity mala radšej zabiť jeho.

Šiesta séria[upraviť | upraviť zdroj]

Počas šiestej série sa stal riadnym členom elitného tímu SG-1, a to napriek tomu, že nepochádzal zo Zeme. Jeho spojitosť s Teal’com, ďalšej postavy pôvodne z inej planéty, je rozoberaná počas celej série. Jonas sa stal obeťou pokusov Goa’ulda Nirrti, ktoré spôsobili vízie predpovedajúce budúcnosť na konci šiestej série. Jeho schopnosť učiť sa a komunikovať bola ukázaná v epizóde Frozen, kde dokázal komunikovať so ženou z roku Antikov. Pri predstavovaní tejto postavy sa taktiež ukazuje potreba byť dôležitý, niečim iným ako len hlavou. Aj keď sa fyzickou zručnosťou nemohol porovnávať s ostatnými členmi tímu, niekoľkokrát tým aj celú planétu zachránil.

Siedma séria[upraviť | upraviť zdroj]

S tímom SG-1 sa lúči po návrate Daniela Jacksona, ktorého bolo možné nájsť vďaka jeho jazykovedným znalostiam. Pri útoku na na Anubisovu vesmírnu loď bol zajatý a Anubis sa dozvedel cenné informácie o jeho planéte. Chcel bojovať proti Goa’uldom a pomôcť poraziť ich, no nechtiac ich doviedol priamo na svoju rodnú planétu. Naposledy sa táto postava objavuje na konci 7. série, kde informuje o skazonosných účinkoch použitia bomby a snaží sa spolu s ďalšími členmi SG-1 a jedným Goa’uldom zachrániť planétu pred implóziou.