Asgardi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Asgardi sú jedni zo štyroch členov „Aliancie štyroch veľkých rás“, spolu s Antikmi, Furlingmi a Noxmi.

Boli členmi Aliancie štyroch rás. Obývali galaxiu Ida, planétu Othala, neskôr Orilla.

Asgardi sú fiktívnou, vysoko vyspelou rasou zo sci-fi sveta Hviezdnej brány. Objavili sa v seriáli Hviezdna brána i v seriáli Stargate Atlantis. Boli členmi Aliancie štyroch veľkých rás. Pôvodne pochádzajú z galaxie Ida, kde obývali planéty Halla, Othalla a naposledy planétu Orilla. V priebehu ich technologického vývoja vniesli svoj vplyv aj do našej galaxie, kde sa stali spojencami Antikov, a vystavali tu svoje základne (napríklad ADAR II.). Niekoľko ich mezigalaktických lodí odletelo spolu s Antiky aj do galaxie Pegasus, kde osídlili planétu s toxickou atmosférou. Na Zemi sú Asgardi známi ako severskí bohovia Ásovia. Zemi (nazývanej tiež Tauri) poskytli vesmírne lode, vysielače a mnoho iních technológií

Politika[upraviť | upraviť zdroj]

Asgardi sú nepriatelia Goa’uldov a bojujú s Replikátormi. Uzavreli spojenectvo so Zemou.

Prvé stretnutie sa uskutočnilo na planéte Cimmeria (P3X-974), ich domovskou planétou je Otala v galaxii Ida. Sú jednou zo štyroch rás, ktoré používali systém hviezdnych brán. Ich vzťah k ľuďom bol síce od počiatku priateľský, no dlho neposkytli ľudstvu žiadnu z vyspelých technológií, o ktoré žiadalo.

Thor, vrchný veliteľ asgardskej flotily, zanechal na Cimmerii Thorovo kladivo. Ide o špeciálne zariadenie, ktoré je schopné odstrániť Goa’ulda z tela hostiteľa. V seriáli plní Thor úlohu prostredníka medzi ľuďmi a Asgardmi.

Technologická prevaha Asgardov oproti Goa’uldom je značná, preto ich nepovažujú za svojich najväčších nepriateľov. Tými sú Replikátori – miniatúrni roboti, obvykle zložení do tvaru mechanických pavúkov, ktorý využívajú vyspelé zliatiny Asgardov proti nim – rozkladajú ich a potom z nich vytvárajú ďalších jedincov svojho druhu.

S ďalšími troma rasami (Antikovia, Noxovia a Furlingovia) sa schádzali na planéte PB2-098.

V šiestej sérii (epizóda Neprirodzený výber) im SG1 významne pomohla v boji s replikátormi a za odmenu (a možno tiež preto, že ľudia ukázali že sú schopní postaviť hyperpriestorovú loď i sami) bol Prometheus vybavený Asgardskou technológiou (hlavne štítmi, lepším hyperpohonom, transportným zariadením a senzormi). Rovnaká technológia bola neskôr použitá v ďalších pozemských lodiach.