Preskočiť na obsah

Teal’c

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Teal'c je fiktívna postava v sci-fi televiznom seriáli Hviezdna brána. Teal'c je Jaffa s veľkou fyzickou silou, rozvahou a ironizujúcimi poznámkami. Bol najprv Apofisovým prvým mužom, neskôr sa stal členom tímu SG-1. Jeho učiteľom bol majster Bra'tac. V tele má symbionta (nedospelého Goa’ulda), ktorý mu zaručuje silu a dlhovekosť. Symbiont v nedospelom štádiu nad ním nemá kontrolu, ale každý Jaffa preto musí vykonávať rituál Kelno'riem (kel nou rím), čo je stav hlkokej meditácie. Postavu hrá herec Christopher Judge.

Jeho postavením bolo spočiatku stáť po boku boha Apofisa ako jeho tzv. prvý muž. V prvej časti SG-1 zradil svojho vládcu, oslobodil väzňov, medzi nimi aj SG-1 tím a ušiel na planétu Zem (Tauri). Po tom, čo Teal'c zradil svojho boha Apofisa (ktorého neskôr nazýval falošným bohom alebo mŕtvym falošným bohom), bol na odporúčanie Jacka O'Neilla prijatý do elitného tímu SG-1.

Pochádza z časti galaxie, ktorú ovládal Goa’uld Cronos. Potom čo bol jeho otec a prvý muž Cronosovej armády zavraždený samotným Cronosom, utiekol aj so svojou rodinou na planétu Chulac a snažil sa stať sa prvým mužom Apofisa, zaprisahaného nepriateľa Cronosa. Teal'c pomstil smrť svojho otca v 4. sérii, časti V dvojitom ohrození a zabil Cronosa. V tejto časti zomiera aj mechanická kópia Teal'c. Taktiež zabil Goa’ulda Tanis, keď sa vracal so svojím tímom cez hviezdnu bránu na zem. Pri odchode sa ešte rozhodol zasiahnuť Tanisovu loď, ktorá padla priamo k hviezdnej bráne. Teal'c o vlások stihol ujsť do brány, ale po výbuchu uviazol pri cestovaní časopriestorom. Zvyšok tímu SG-1 ho napokon za 48 hodín vyslobodilo. Spolu s tímom niekoľkokrát zachránil planétu a výrazne sa zaslúžil o porážku Goa’uldov, replikátorov, či Orájov.