Jack O’Neill

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Jonathan "Jack" O'Neill je fiktívna postava v sci-fi televiznom seriáli Stargate SG-1 a videofilme Stargate: The Ark of Truth. V menšej miere aj v seriáloch Stargate Atlantis a Stargate Universe.

V pôvodnom filme Hviezdna brána ho hral americký herec Kurt Russell. V seriáloch počas desiatich rokov herec Richard Dean Anderson.

Film[upraviť | upraviť zdroj]

Kurt Russell

Vo filme bol stvárnený ako plukovník vzdušných síl USA vo výslužbe, s ťažkými depresiami zo smrti syna, ktorý sa zastrelil jeho služobnou zbraňou. Do novovzniknutého, tajného projektu Hviezdna brána bol povolaný ako vojenský dôstojník so skúsenosťami v špeciálnych jednotkách. Bol jedným z prvých cestovateľov zariadením hviezdna brána. Spolu s doktorom Danielom Jacksonom a ďalšími členmi viedol expedíciu na planétu Abydos, kde čelili hrozbe Goa’ulda Ra.

Charakter postavy je vykreslený odlišne ako v seriáloch. O'Neill je uzavretá postava, s minimom zmyslu pre humor a silnými militantnými zvyklosťami. Rodinné problémy (smrť syna, odchod manželky) ho predurčili na možnú "jednocestnú misiu", keď pri nepriaznivom vývoji situácie na Abydose mal zostať a odpáliť nukleárnu zbraň. Vytvorí si však vzťah so Skaarom, ktorý mu pripomína jeho syna.

Seriály[upraviť | upraviť zdroj]

Richard Dean Anderson na San Diego Comic-Con International 2008

V seriáloch sa na Zemi vytvorilo Veliteľstvo hviezdnej brány (po anglicky Stargate Command, skracované ako SGC) a stále prieskumné tímy. O'Neill sa stal členom tímu SG-1 ako jeho veliteľ, hodnosť plukovník. Spolu s ďalšími členmi (doktor histórie Daniel Jackson, Jaffa Teal’com a Samantha Carterová) cestoval na rôzne ďalšie planéty v systéme hviezdných brán. Od ôsmej série seriálu SG1 bol brigádnym generálom a veliteľom samotného SGC s minimálnou účasťou na misiách.

V priebehu seriálu bol odhalený jeho antický gén, pomocou ktorého bol ako jeden z mála ľudí schopný ovládať vyspelé antické zariadenia.

Postava oplýva výborným zmyslom pre humor, často skrytou inteligenciou a zámerne sa prezentuje ako veľmi nechápavý člen tímu. Priatelí sa s Teal’com a vrchným veliteľom asgardských bojových síl Thorom. Inklinuje k Samanthe Cartrovej. Rád sleduje televízny seriál Simpsonovci.

No, IQ zemegule možno stúpne, keď tu budeme mať dve Cartrové.
– O'Neill [1]
Teal’c, tvár sa hrozivo a choď prvý.
– O'Neill [2]

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SG1 3x06 Point Of View
  2. SG1 2x03 Prisoners

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]