Kenny Aaronson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kenny Aaronson
Kenny Aaronson
Kenny Aaronson
Základné informácie
Popis umelca Americký hudobník
Rodné meno Kenneth Aaronson
Narodenie 14. apríl 1952 (70 rokov)
New York City, New York, USA
Pôsobenie Basgitarista
Žáner Hard rock
Hrá na nástrojoch Basová gitara
Roky pôsob. 1969-súčasnosť
Súvisiace
články
Dust, Stories, Hagar Schon Aaronson Shrieve, New York Dolls, Billy Idol
Webstránka kennyaaronson.com

Kenny Aaronson (* 14. apríl 1952) je americký basgitarista.[1]

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v newyorskom obvode Brooklyn, vo veku jedenásť rokov začal hrať na bicie a v štrnástich pod vplyvom Jamesa Jamersona prešiel k basgitare. Svoju prvú skupinu nazvanú Dust založil koncom šesťdesiatych rokov; v skupine hral aj Marc Bell, ktorý sa neskôr preslávil pod menom Marky Ramone v skupine The Ramones.[2] Svoj prvý album nazvaný Dust skupina vydala v roku 1971 u vydavateľstva Kama Sutra Records; druhý Hard Attack nasledoval v nasledujúcom roku. Roku 1973, keď sa rozpadla skupina Dust, sa Aaronson pridal do skupiny Stories, v ktorej však príliš dlho nevydržal.

Neskôr spolupracoval s rôznymi hudobníkmi, akými boli napríklad Rick Derringer, Joan Jett, Michael Monroe, Billy Idol alebo skupiny Blue Öyster Cult a Foghat. V rokoch 1983 až 1984 bol spolu so spevákom Sammym Hagarom, gitaristom Nealom Schonom a bubeníkom Michaelom Shrievom členom projektu Hagar Schon Aaronson Shrieve, s ktorým vydal album Through the Fire. Roku 1988 ho hudobný časopis Rolling Stone označil za basgitaristu roka a Aaronson toho istého roku začal turné s pesničkárom Bobom Dylanom. Z turné však predčasne odišiel, lebo mu bola diagnostikovaná rakovina kože. Roku 2011 vystupoval so skupinou New York Dolls.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KENNY AARONSON - FROM DUST TO DYLAN [online]. tomguerra.com. Dostupné online.
  2. KATIC, John. Interview: Dust's Richie Wise, Kenny Aaronson and Marky Ramone Discuss New Reissue of 'Hard Attack/Dust' [online]. Guitar World, 2013-04-24, [cit. 2014-04-27]. Dostupné online. (anglicky)
  3. ALDERETE, Juan. Interview: Bassist Kenny Aaronson [online]. Pedals and Effects, 2013-07-09, [cit. 2014-04-27]. Dostupné online. (anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kenny Aaronson na českej Wikipédii.