Joan Jett

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Joan Jett

Základné informácie
Rodné meno Joan Marie Larkinová
Umelecké mená Joan Jett
Narodenie 22. september 1958 (65 rokov)
Lansdowne, Pensylvánia
Pôsobenie speváčka, textárka, hudobníčka
Žáner Rock, Hard rock, Punk rock
Hrá na nástrojoch spev, gitara, basová gitara
Roky pôsob. 1975-súčasnosť
Vydavateľstvá Blackheart Records
Epic Records
Boardwalk Records
MCA Records
CBS/Sony
Warner Bros. Records
Súvisiace
články
The Runaways, Joan Jett & the Blackhearts
Webstránka www.joanjett.com

Joan Jett (rodné meno Joan Marie Larkinová, * 22. september 1958, Lansdowne, Pensylvánia, USA) je americká rocková gitaristka, speváčka, skladateľka, producentka a herečka. Jej hudobný a skladateľský prístup je silne ovplyvnený tzv. „hard-edged“, „hard beat-driven“ rytmami, bežných u mnohých iných rockových kapiel z jej rodnej Philadelphie. Často predstavovala texty o témach ako stratená láska, kritika neúprimnosti, snaha o autentickosť a podobne. Vydala 3 albumy, ktoré získali zlaté alebo platinové ocenenie a mnohokrát bola počas svojej kariéry označovaná ako "kráľovná Rock 'n' Rollu".

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Joan Jett sa narodila v nemocnici v Lankenau Wynnewood, na predmestí Philadelphie, v Pennsylvánii. V roku 1967 sa presťahovala do Rockville v Marylande, kde navštevovala stredné školy: Randolph Junior High a Wheaton High.

V tínedžerskom veku sa vykrádala neskoro v noci von, aby mohla ísť na koncerty s priateľmi. Keď mala 13, dostala svoju prvú gitaru od otca a potom strávila väčšinu svojho času písaním piesni.

V Los Angeles bola Joan ovplyvňovaná svojimi idolmi, vrátane Suzi Quatro, jednou z prvých rockových hudobníčok, ktorá hrala na hudobný nástroj. Quatro bola pre jej kariéru životne dôležitá a Joan si osvojila mnohé z hudobníčkiných kvalít, vrátane účesu a štýlu. Nosila dreváky na platforme, menom s "Suzi Quatro" vyrezaným do boku. Joan ďalej sledovala glam rockový štýl, ktorý bol na vzostupe vo Veľkej Británii a Európe, ale v USA sa nikdy veľmi nepresadil.

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

The Runaways[upraviť | upraviť zdroj]

Joan je spolu s bubeníčkou Sandy West zakladajúcim členom kapely The Runaways. Zostavu doplnili Micki Steele (ktorá bola neskôr nahradená), Jackie Fox, Lita Ford a Cherie Currie. Currie pôvodne stála na čele kapely a Joan zdieľala niektoré vokály, hrala na sprievodnej gitare a písala alebo spolupracovala na mnohých materiáloch. Album Live in Japan sa stal jedným z historicky najpredávanejších importov v USA a Veľkej Británii. Skupina cestovala po celom svete, pričom najväčší úspech dosiahli v Japonsku; v USA sa však významnejšie nepresadila.

Po odchode Currie a Fox (nahradenej Vicki Blue a neskôr Laurie McAllister) vydali ďalšie dva albumy: Waitin‘ for the Night a And Now ... The Runaways. Celkovo vydali od roku 1975 do zániku skupiny na jar roku 1979 päť albumov.

Čoskoro na to Joan produkovala The Germ‘, prvý a jediný album (GI) - [Germs Incognito].

Sólová dráha[upraviť | upraviť zdroj]

Na jar roku 1979 pokračovala Joan v Anglicku vo svojej sólovej kariére. Nahrala tri piesne s Paulom Cookom a Stevom Jonesom zo Sex Pistols (z ktorých jedna bola cover verzia piesne "I Love Rock 'n' Roll", pôvodne napísanej a nahranej kapelou The Arrows v roku 1975).

Neskôr toho roku sa vrátila do Los Angeles, kde neochotne začala plniť povinnosti The Runaways, dokončiť film voľne založený na kariére kapely, nazvaný We're All Crazee Now!, s tromi herečkami, ktoré hrali bývalých členov jej kapely, vrátane kultovej hviezdy Rainbeaux Smith, ktorá bola tiež rocková bubeníčka. Pri práci na projekte sa Joan stretla so skladateľom a producentom Kennym Lagunom, ktorý bol najatý, aby pomohol Joan s písaním niektorých skladieb pre film. Stali sa priateľmi a rozhodli sa pracovať spoločne; Joan sa presťahovala do Long Beach v New Yorku, kde Laguna sídlil. Film nakoniec nebol nikdy dokončený a časti pôvodného záznamu boli použité v úplne inom projekte: v nikdy komerčne nevydanom undergroundovom filme s názvom DuBeat-Eo, ktorý produkoval Alan Vrecia.

Joan a Laguna podpísali zmluvu s The Who’s Ramport Studios. Joan vydala sólový debut v Európe 17. mája 1980 s názvom Joan Jett. V USA, potom, čo bolo album odmietnuté v 23 hlavných vydavateľstvách, Jett a Laguna vytvorili novú nahrávaciu spoločnosť Blackheart Records, na ktorej rozbeh padli úspory určené pre vysoké školy Lagunových dcér.

Joan Jett a Blackhearts[upraviť | upraviť zdroj]

S Lagunovou pomocou Joan stvorila skupinu Blackhearts. Podala inzerát v L.A. Weekly s textom "hľadám troch dobrých ľudí." Skupinu vytvorili Gary Ryan, ktorý bol súčasťou punkovej scény v LA, hral na basgitaru s miestnymi umelcami a bol fanúšikom The Runaways a Joan. Ryan zase odporučil gitaristu Erica Ambela. Posledným bol bubeník Danny "Furious" O'Brien, pôvodne z kapely The Avengers. Táto zostava hrala niekoľko koncertov v "Golden Bear" a "Whisky a Go Go" v Hollywoode, potom vyrazila na prvé európske turné v Holandsku a Anglicku.

Po návrate do Spojených štátov sa Joan, Ryan a Ambel presťahovali do Long Beach v New Yorku. O'Brien zostal v Anglicku a skupinu opustil. Nahradil ho Lee Crystal (predtým vo formácii The Boyfriends a Sylvain Sylvain), ktorý sa stal novým bubeníkom. Potom Joan Jett & The Blackhearts cestovali po celých Spojených štátoch. Jett a Laguna použili vlastné úspory na vydanie albumu Joan Jett a vytvorili vlastný systém nezávislej distribúcie; niekedy predávali albumy na konci koncertu z kufra Lagunovho Cadillacu.

Laguna nebol schopný pokryť dopyt po jej albume. Nakoniec starý priateľ a zakladateľ "Casablanca Records" Neil Bogart s Lagunom uzavrel dohodu, a jeho nová spoločnosť Boardwalk Records znova vydala album Joan Jett ako "Bad Reputation".

Po roku koncertovania a nahrávania Blackhearts nahrali nový album s názvom I Love Rock 'n' Roll. Počas nahrávania bol Ambel nahradený miestnym gitaristom Rickym Byrdom. Nový singel bol prehraná titulná skladba I Love Rock 'n' Roll, ktorá v prvej polovici roka 1982 bola číslo jedna v Billboard Hot 100 nepretržite po dobu siedmich týždňov.

Nasledoval reťazec Top 40 hitov, rovnako ako vypredané turné s, medzi inými, The Police, Queen a Aerosmith. Joan bola druhá americká speváčka, ktorá vystúpila za železnou oponou (po Blood, Sweat & Tears v Rumunsku v roku 1969). Bola jedným z prvých anglicky hovoriacich rockerov, ktorí sa objavili v Paname a Dominikánskej republike.

Po obdržaní vlastnej „MTV New Year's Eve“, Joan porazila veľký počet uchádzačov o účinkovanie vo filme Light of Day (Svetlo dňa) s Michaelom J. Foxom. Bruce Springsteen napísal špeciálne pre ňu pieseň "Light of Day", a jej výkon bol kritikou prijatý pozitívne. Bolo to približne v čase, keď Ryan a Crystal opustili The Blackhearts. Čoskoro boli nahradení dvojicou Thommy Cena a Kasim Sulton.

Joan Jett & The Blackhearts sa stali prvou rockovou kapelou, ktorá zahrala sériu vystúpení na Lunt-Fontanne Theatre na Broadwayi. Jej ďalší album Up Your Alley získal multiplatinové ocenenie a bol nasledovaný albumom The Hit List, ktorý sa skladal z prevzatých piesní. V tomto období sa Joan spolupodieľala na autorstve piesne "House of Fire," ktorá sa objavila na albume Alice Cooper Trash v roku 1989.

Album Notorious, kde figurovali Paul Westerberg z The Replacement a bývalý basgitarista z Billy Idol Phil Feita, bolo posledným so spoločnosťou Sony/CBS. Jett prešiel k Warner Brothers. V tomto období ešte vyšiel CD singel "Let's Do It", ktorý sa objavil vo filme Tank Girl. V roku 1993 Joan a Laguna vydali album Flashback, kombináciu rôznych piesní v ich vlastnom Blackheart Records.

V tlači nazvali Joan "krstnou mamou punku" a "Original Riot Grrrl." V roku 1994 vydal Blackhearts album Pure and Simple, ktoré obsahuje skladby napísané s Kat Bjellandovou z Babes in Toyland, Donitou Sparksovou z L7 a Kathleen Hannaovou z Bikini Kill.

Neskoršie roky[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1992 sa Joan vrátila k produkovaniu skupiny Circus Lupusa a v roku 1994 aj Bikini Kill. Ku koncu 90-tých rokov pracovala s členmi punkovej kapely Gits, ktorej vedúca speváčka a textárka Mia Zapata bola v roku 1993 znásilnená a zavraždená. Výsledky ich spolupráce boli živé LP Evil Stig a singel "Bob", príjmy z ktorého prispeli na vyšetrovanie vraždy Zapatovej. Za týmto účelom sa skupina a Jett sa objavila v americkej televíznej show Most Wanted, kde apelovala na verejnosť kvôli informáciám. Prípad bol vyriešený v roku 2004, kedy bol Zapatin vrah Jesus Mezquia postavený pred súd a odsúdený.

19. decembra 2005 Joan vystupovala s Trans-Siberian Orchestra v Madison Square Garden v New Yorku.

Jett je hosťujúca umelkyňa na sólovom albume Marky Ramone Start of Centrury s piesňou "Don't Blame Me". Takisto je hosťujúca vokalistka na albume od Peaches Impeach My Bush v piesni "Boys Want To Be Her" a "You Love It".

V októbri 2001 v Red Bank v New Jersey sa Joan Jett a Bruce Springsteen spolu objavili na javisku a po prvýkrát zahrali "Light Of Day". Joan vyhlásila, že je to jeden z najväčších okamihov v jej živote.

V roku 2004 Joan a Laguna produkovali No Apologies od The Eyeliners; Jett tiež hosťovala v piesni "Destroy" a účinkovala v ich hudobnom videoklipe.

V roku 2005 objavila v Clevelande punk rockerov The Vacancies. Ona a Laguna podpísali so skupinou zmluvu a produkovali ich druhý album, A Beat Missing or a Silence Added (dosahli top 20 v hudobnom rebríčku CMJ) a v roku 2007 ich tretí album Tantrum.

V roku 2005 bola pozvaná Stevenom Van Zandtom, aby hosťovala vo vlastnej rozhlasovej show Underground Garage na Sirius Satellite Radio. Viedla štvorhodinovú show s názvom Joan Jett's Radio Revolution, vysielanú každú sobotu a nedeľu.

V roku 2005 Jett a Laguna oslávili 25. výročie Blackheart Records s vypredanou show vo Webster Hall na Manhattane, ktorú uvádzali ich skupiny The Eyeliners a The Vacancies ako predskokani Joan Jett & The Blackhearts.

V júni 2006 Joan Jett vydala album Sinner (Blackheart Records).

V 2007 Joan Jett a Blackhearts vystupovali v Albuquerque, Nové Mexiko na oslavách 4. júla, na každoročnom podujatí pod holým nebom; účasť sa odhadovala na 65 000 ľudí.

V novembri 2007 sa Jett a Blackhearts objavili s Motörhead a Alice Cooper v aréne vo Veľkej Británii. Tu sa "zmierila" s bývalým osobným manažérom Tobym Mamisom, teraz spolumanažérom Alice Coopera. Jett bola predskokanom ôsmych amerických show na Aerosmith World Tour 2007.

10. marca 2008 ju The Dave Clark Five uvádza do Rock and Rollovej siene slávy.

Dňa 24. apríla 2010 sa na oficiálnych internetových stránkach Green Day objavilo, že im Jett bude pomáhať na letnom európskom turné.

V júni 2010 Joan Jett a Blackhearts vystupovali s Green Day na ich turné po Veľkej Británii. Táto skupina je predskokanom Aerosmith na ich kanadskom turné 2010.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy ako Joan Jett:

 • Joan Jett (1980)
 • Bad Reputation (1981)

Štúdiové albumy s The Blackhearts

 • I Love Rock 'n' Roll (1981)
 • Album (1983)
 • Glorious Results of a Misspent Youth (1984)
 • Good Music (1986)
 • Up Your Alley (1988)
 • Notorious (1991)
 • Pure and Simple (1994)
 • Sinner (2006)
 • Unvarnished (2013)[1]

Cover Albumy

 • The Hit List (1990)

Spolupráca na albume:

 • Evil Stig (s The Gits) (1995)

Fanklub albumy

 • 1979 (1995)

Vydané len v Japonsku:

 • Naked (2004)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Joan Jett

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Joan Jett na anglickej Wikipédii.