King Diamond

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennej skupine pozri King Diamond (skupina).
King Diamond
King Diamond
King Diamond
Základné informácie
Rodné meno Kim Bendix Petersen
Narodenie 14. jún 1956 (67 rokov)
Dánsko
Pôsobenie spevák
Žáner Heavy metal
Roky pôsob. 1975 - súčasnosť
Vydavateľstvá Metal Blade Records
Súvisiace
články
King Diamond
Mercyful Fate
Webstránka www.covenworldwide.org

King Diamond občianskym menom Kim Bendix Petersen (* 14. jún 1956, Dánsko) je dánsky heavy metalový spevák, známy ako spevák heavy metalovej skupiny King Diamond.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Hudobná kariéra Kinga Diamonda začala pôsobením v hardrockovej skupine Black Rose. King Diamond už predtým pôsobil v iných skupinách ako gitarista, ale za začiatok jeho kariéry je považované práve pôsobenie v skupine Black Rose. Po jej rozpade sa pridal k Brats, kde hral na gitaru Hank Shermann (a istý čas predtým aj Michael Denner). Po odchode niektorých členov zakladajú Diamond, Shermann, ďalší gitarista Carsten van der Volsing a bubeník Jan Musen skupinu Mercyful Fate. Diamond a Shermann medzitým vypomáhajú Dennerovi s projektom Danger Zone (kde hrá na basu Timi Hansen). Po niekoľkých personálnych zmenách sa zostava Mercyful Fate ustálila v zložení Diamond/Shermann/Denner/Hansen/Kim Ruzz.

Vďaka svojmu mini-albumu, na ktorom sa nachádzali 4 skladby, získali kontrakt s vydavateľstvom Roadrunner-Records a v roku 1983 vydali svoj prvý album s názvom Melissa. Tento album sa stal až prekvapivo úspešný. Rok po vydaní svojho prvého albumu vydáva skupina ďalší, nie menej úspešný album s názvom Don’t Break the Oath. Ešte v tom istom roku sa však rozpadá kvôli nezhodám medzi Diamondom a Hankom Shermanom.

King Diamond je ženatý, hoci dodnes bezdetný. Jeho žena Livia Zita je speváčka maďarského pôvodu, ktorá vystupuje aj ako vokalistka skupiny King Diamond od albumu The Puppet Master.

Koncom roku 2010 podstúpil King operáciu srdca potom, ako sa zistilo, že prekonal niekoľko infarktov. O tejto udalosti informovala jeho žena Livia Zita. Od roku 2012 King Diamond znovu koncertuje. V roku 2014 jeho skupinu opustil basgitarista Hal Patino.

King Diamond používa na zvýšenie teatrálnosti svojej hudby hororový mejkap, ktorý sa stal preňho pseudonymom. Známa rocková formácia KISS ho žalovala za jeho používanie s tvrdením, že to od nich okopíroval.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Mercyful Fate[upraviť | upraviť zdroj]

King Diamond[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému King Diamond

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]